Hlavní obsah

OLAF o kauze Čapí hnízdo: Stíhání Babiše už je na Česku, pro nás je případ uzavřený

Čapí hnízdo.

Reklama

3. 9. 2019 12:05

Šéf úřadu Ville Itälä uvedl, že je spokojený, že na stavbu farmy nakonec nebyly použity evropské peníze.

Článek

Český státní zástupce může mít mnoho důvodů, proč zastavit stíhání v kauze Čapí hnízdo. Novinářům to dnes řekl šéf Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) Ville Itälä, podle něhož je s dalšími závěry třeba počkat na podrobnější informace o vývoji případu.

Podle ředitele vyšetřovatelů OLAF je pozitivním výsledkem práce úřadu, že na stavbu farmy nakonec nebyly použity evropské peníze. Případ tak z pohledu úřadu považuje za uzavřený.

OLAF vyšetřoval okolnosti, za nichž skupina Agrofert získala z unijních fondů 50 milionů korun na stavbu farmy Čapí hnízdo. Koncem roku 2017 dospěl k závěru, že existuje podezření na dotační podvod.

České ministerstvo financí následně oznámilo, že farma, která jako malý podnik původně získala dotaci, načež opět přešla pod Agrofert, byla vyjmuta z evropského financování. V pondělí státní zástupce podle Deníku N navrhl zastavit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše, konečné rozhodnutí ale ještě nepadlo.

„Podle našich informací se Češi nakonec rozhodli financovat ten projekt prostřednictvím peněz z národního rozpočtu. Pozitivní efekt vyšetřování je ten, že (na projekt) nebyly použity žádné unijní peníze,“ řekl novinářům ředitel OLAF pro vyšetřování Ernesto Bianchi. Závěry českého šetření jsou podle něho zcela v rukou českých úřadů.

Jeho úřad nicméně bude vývoj kolem kauzy dále sledovat, aby mohl závěry analyzovat a najít například rozdíly mezi unijním a českým právním rámcem, které se mohly při určování odpovědnosti projevit. „To jsou věci, které musíme prověřit, abychom se poučili pro budoucnost,“ prohlásil Bianchi.

Reklama

Doporučované