Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Ten boháč nám vždycky dá nějaké peníze na kafe. Dá čtyři sta tisíc, dvě stě mně a dvě stě Kinclovi a z toho si kupuju nějaký blbosti.“
Na skrytě pořízeném zvukovém záznamu popisuje brněnský podnikatel bosenského původu Albin Arifovič další ze svých akcí. Muž, který je už několik týdnů na seznamu hledaných osob, se svým nezaměnitelným způsobem vychloubá, jak s pomocí spolupracujících právníků kasíruje dlouholetý banální spor o bioplynovou stanici v Jevišovicích na Znojemsku.
Jména, strategii i plány do budoucna prokládá přiznáními: Kradu, jsme hajzlové, vydíráme.
To, co říká Arifovič na záznamech, má reálné základy. Nahrávky má redakce k dispozici už čtyři měsíce a detailně je analyzovala.
Lidé z Jevišovic a okolí reprezentovaní Sdružením za životní prostřední Velkého Karlova skutečně už více než deset let bojují s bioplynovou stanicí podnikatele Bohumíra Rady, známého zemědělce, který se v minulosti soudil i s Andrejem Babišem.
„Smrdí nám to tady, kdo ví, co tam pálí. Nemá žádná povolení, ale provozuje to dál, všechno mu prochází,“ stěžuje Ivan Lát, člen zmíněného sdružení občanů, kteří jsou proti bioplynce.
„Nic nesmrdí,“ brání se naopak podnikatel Rada. „Máme všechno v pořádku. A zavřít to ani nemůžu. Je to bioplynka, dost náročný a nákladný proces,“ říká majitel hned dvou takových zařízení. S tím v Rakousku na rozdíl od Jevišovic problém nemá.
Podcast 5:59 o Albinu Arfovičovi
Potíž občanů u Jevišovic a zejména Bohumíra Rady je však v tom, že si jejich spor našel právě Albin Arifovič.
Akce je to podle Arifovičových popisů na nahrávkách jednoduchá. Obě strany sporu zastupují advokáti, kteří však ve skutečnosti spolupracují. Jeden předstírá, že útočí, druhý zase předstírá, že brání.
Pro Bohumíra Radu je to horší, protože sdružení obcí advokáta Antonína Šimečku neplatí, zatímco on svého Lubomíra Kincla ano - a Arifovič proto Radovi na záznamech cynicky přezdívá Boháč.
„Zastupuje ho Kincl,“ říká Arfovič na nahrávce, kdo zastupuje Bohumíra Radu. „A proti němu jsou všechny ty vesnice, založily si sdružení a tvrdí, že pálil v bioplynce mrtvá zvířata. A to se v Česku nesmí, všechno to tam smrdí,“ vykládá Arifovič.
Také tvrdí, že hned mistrně do sdružení obcí vyslal „svého“ advokáta Antonína Šimečku, tedy „Tondu“, který mimo jiné figuroval v Národním institutu pro obranu a bezpečnost, což podle Arifoviče v akci bioplynka využívá.
„A my my jsme do toho sdružení vypravili Tondu,“ zní z nahrávky. „Přišel tam a říká, máme sdružení pro vojenskou techniku, chceme útočit také za vás. A ti vesničani si Tondu oblíbili a teď jim dělá advokáta. A my jsme ho nastrčili. Protože chráníme toho boháče,“ říká Arifovič, přičemž „boháčem“ míní Bohumíra Radu.
Kdo je Albin Arifovič
- Dvaapadesátiletý Albin Arifovič pochází z bývalé Jugoslávie. Sám o sobě dříve uvedl, že v Brně, kam se přestěhoval v roce 1992, původně provozoval trafiky, poté se stal obchodním zástupcem módní značky Sergio Tacchini, následně se vrhnul třeba na nemovitosti.
- V devadesátých letech se dle dostupných informací pohyboval i v drogovém podsvětí (on sám to popírá) a stal se informátorem Roberta Šlachty, pozdějšího ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Byl minimálně dvakrát souzen. Vyvázl ale s podmíněnými tresty. Nejdříve za vyhrožování se zbraní svému bývalému obchodnímu partnerovi Jiřímu Schönovi. Druhý podmíněný trest padl v dubnu 2022 v případu bývalého detektiva ÚOOZ Luďka Vokála.
Strategii, jak se spolupracujícími právníky do sporu zaplést, Arifovič na nahrávce vysvětluje.
„Tonda pošle stížnost napsanou tak, že vesničani říkají, že je to top. A ‚boháč‘ je nervózní. Ale Tonda to napíše tak, aby to ministerstvo životního prostředí zamítlo. A boháč je rád… My si takhle hrajeme, nahoru-dolu,“ říká Arifovič, s tím, že Bohumír Rada netuší, že je to celé jen hra.
A tak platí a platí, což Seznam Zprávám potvrzuje. „Vyplatil jsem jim několik milionů korun, někdy na fakturu, jindy i mimo faktury, v obálkách“ přiznává podnikatel. „Arifoviče znám, vodil mi ho Kincl s tím, že je to člověk, který dokáže všechno zařídit, ale na konci z toho nic nebylo, jen jsem platil.“ vzpomíná Rada, který už spolupráci s advokátem Lubomírem Kinlclem ukončil, protože v poslední době pojal podezření, že něco není v pořádku.

Bohumír Rada: Na konci z toho nic nebylo, jen jsem platil.
Také Sdružení za životní prostřední Velkého Karlova připouští, že kroky jejich právníka Antonína Šimečka moc úspěchu proti bioplynce nepřinesly.
„Moc úspěšní nejsme. Pan Šimeček třeba napsal supliku na stavební úřad, a nic,“ shrnuje Ivan Lát, angažmá právníka, který podle něho sdružení své služby sám nabídl a to „asi před dvěma lety“.
Tvrdil, že jeho manželka měla zdravotní potíže ze znečištění, a tak nám pomůže,“ vzpomíná Ivan Lát, proč od té doby se Šimečkem konzultují své kroky. Že by to mohly být služby jen naoko, Ivan Lát podobně jako Bohumír Rada netušil.
Ostatně Albin Arifovič to na záznamech přiznal: „My to děláme chytře. Děláme blbce z těch lidí i z toho boháče.“
Série o Arifovičovi:
Seznam Zprávy v minulých týdnech už jednu z akcí Albina Arifoviče rozkryly a popsaly také jeho střet se zákonem týkající se rodinných vztahů.
Advokáti Antonín Šimeček i Lubomír Kincl tvrzení z Arifovičovy nahrávky odmítli komentovat.
Antonín Šimeček se na dotazy Seznam Zprávy odkázal na advokátní mlčenlivost a na detailní otázky neodpověděl.
Také Lubomír Kincl prohlásil, že je vázán mlčenlivostí. „Bez ohledu na uvedené, vyjádření třetích osob kdo koho má/měl řídit nebo nastrkovat, komentovat objektivně ani nelze. Obsahem výkonu advokacie je chránit práva a oprávněné zájmy klientů, nikoliv hraní her, jak se snažíte předestírat,“ uvedl obecně v sms zprávě. Na žádnou z dalších zaslaných otázek, týkajících se bioplynky neodpověděl.