Hlavní obsah

Osada Baba se dostala na seznam významných památek evropského dědictví

Foto: město Praha

Oceněný obytný soubor.

Reklama

3. 4. 2020 9:57

Osada Baba v Praze 6 se dostala na seznam významných památek s označením Evropské dědictví. Osadu tvoří 33 domů a v roce 1993 byla prohlášena městskou památkovou zónou.

Článek

Institut plánování a rozvoje připravuje studii, která bude sloužit jako podklad pro změnu platného územního rozhodnutí umožňující úpravy veřejného prostranství s ohledem na původní vzhled v době výstavby Baby.

„Jednalo se tehdy o jedinečný a zároveň o jeden z posledních celoevropských urbanistických společných počinů výstavby na zelené louce. Cílem nové studie je podpora, zachování a rozvoj historické hodnoty na základě udržitelné památkové ochrany, zkvalitnění obytného prostředí pro místní obyvatele a vytvoření kvalitního zázemí včetně technické infrastruktury této výjimečné lokality,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09).

Osada Baba byla vystavěna jako jedna ze šesti evropských kolonií, které vznikaly z iniciativy umělecké skupiny Werkbund. V roce 2013 se tyto subjekty spojily s cílem společné péče a ochrany obytných souborů.

Nyní byla oceněna v rámci nadnárodní nominace Werkbund Estates in Europe, která zahrnuje Německo, Polsko, Českou republiku a Rakousko. Sdělil to mluvčí magistrátu Vít Hofman. Stejného ocenění se dostalo asi padesátce lokalit v Evropě. Ocenění European Heritage Label vyhlašuje Evropská komise v Bruselu.

Označení Evropské dědictví vzniklo v roce 2013 se záměrem ocenit památky, které sehrály důležitou roli v dějinách Evropy a její integraci. Zvláště symbolická hodnota nominovaného místa je při rozhodování o udělení označení významnějším kritériem, než je jeho estetická, architektonická či kulturní kvalita.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované