Hlavní obsah

Ostrava přispěje na obnovu památek a významných staveb

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

6. 3. 12:48

Město Ostrava znovu přispěje soukromým majitelům na obnovu kulturních památek a významných městských staveb, které jsou ve špatném technickém stavu a nachází se v důležitých lokalitách městských obvodů.

Článek

Zájemci budou moci o dotaci žádat od 8. dubna. Peníze mohou využít na údržbu, opravu či restaurování. V dotačním programu jsou pro letošní rok připraveny čtyři miliony korun.

„O podporu mohou žádat vlastníci městských domů s byty a občanskou vybaveností, staveb určených k sportovnímu a kulturnímu využití a objektů industriálního dědictví. Lhůta pro podávání žádostí je od 8. dubna do 8. června, o přidělení dotací rozhodne zastupitelstvo nejpozději do konce září,“ uvedla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Město může na jeden projekt přispět od 50 tisíc korun až do 1,5 milionu. Dotace může pokrýt maximálně polovinu přímých nákladů, zbytek hradí majitel objektu. „Dotovaná oprava či rekonstrukce stavby musí být hotova nejpozději do konce června 2022. Může jít i o zásahy, které majitel nemovitosti zahájil už na začátku letošního roku,“ doplnila mluvčí.

V loňském roce město rozdělilo mezi devět úspěšných projektů téměř 5,3 milionu korun. Peníze směřovaly například na opravu dvou domů v památkové zóně Moravské Ostravy, ale i na úpravu bytových domů postavených v padesátých letech minulého století ve stylu socialistického realismu v městské části Poruba nebo na úpravu objektů ve štítové kolonii ve Vítkovicích.

Do roku 2017 rozdělovalo město na obnovu památek každoročně zhruba tři miliony korun, loni vynaložilo více než pět milionů. Pro letošní rok jsou to čtyři miliony korun, protože město muselo s ohledem na menší daňové příjmy snížit objem vyčleněných prostředků.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované