Hlavní obsah

Ostrovská nemocnice pořídila nový skiagraf za 4,5 milionu korun

Foto: Wikimedia commons/CC BY-SA 3.0

Ilustrační foto.

Reklama

20. 10. 2021 16:53

V Nemocnici Ostrov slouží od října pacientům nový skiagraf, používá se především na vyšetření kostí a plic a nahradil již nevyhovující a zastaralý rentgenový přístroj. Zkrátil dobu vyšetření a má nižší radiační zátěž pro pacienty.

Článek

Nová diagnostika je podle ní přesnější, obraz ostřejší a lépe se hodnotí. „Pro pacienty i laboranty je tak skiagrafické vyšetření mnohem rychlejší, protože načtení obrazu trvá pouhé tři sekundy a není nutné čekat na zpracování snímku jako dřív,“ uvedla vrchní radiologická asistentka ostrovské nemocnice Blanka Pätnická.

Kromě kostí lze na skiagrafu vyšetřit i měkké tkáně. „Přímá digitalizace už to umí tak, že okolní měkké tkáně jdou vidět. Takže kdyby se hledalo nějaké cizí těleso, například bulka, tak i to se dá už na tom odečíst. Primárně je to ale skiagraf kostí,“ řekla Pätnická.

Výhodou zařízení je také nižší radiační zátěž, je to až 600 krát méně dávek záření než u starších přístrojů. Lidé tak mohou jít bez rizika na opakované kontroly. Vyšetřit lze nově i pacienta o váze do 300 kilogramů, dřívější stoly přístrojů byly určené nejvýše do 120 kilogramů. Se skiagrafem lze navíc snadno manipulovat i u pacienta na lůžku.

Nový přístroj včetně potřebných úprav vyšel ostrovskou nemocnici, která společně se sokolovskou nemocnicí patří v kraji do skupiny Penta Hospitals, na 4,5 milionu korun. Doplnil tak vybavení tamní radiologie. Sloužit bude jak pacientům z nemocnice, tak i těm, které indikují k vyšetření praktičtí lékaři působící ve městě. Celkově bude přístroj sloužit až ke 20.000 vyšetření ročně.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované