Hlavní obsah

Papež poprvé napsal dopis všem katolíkům. Odsuzuje v něm sexuální zneužívání dětí duchovními

Papež reaguje na zprávu velké poroty z Pensylvánie, podle níž za posledních 70 let kolem 300 kněží zneužilo nejméně 1000 dětí. (Video: Jolana Humpálová)

 

Reklama

20. 8. 2018 17:27

„Je důležité, abychom jako církev byli schopni přiznat a odsoudit hrůzy spáchané konsekrovanými lidmi a duchovními,“ stojí v dopise, který v plném znění otiskl například server Vatican News.

Článek

Papež František v otevřeném dopise všem katolíkům odsoudil sexuální zneužívání ze strany duchovních. Přislíbil také, že církev vynaloží veškeré úsilí, aby zneužívání zabránila, stejně jako utajování předchozích incidentů. V dopise adresovaném „božím lidem“ papež v pondělí reagoval i na nové zprávy o četných případech zneužívání, které se v minulosti děly ve Spojených státech.

Papež v dopise mimo jiné reaguje na zprávu velké poroty z Pensylvánie, podle níž v tomto americkém státě za posledních 70 let kolem tří set kněží zneužilo nejméně tisíc dětí. Ačkoli většina případů ve zprávě zveřejněné minulý týden podle papeže „patří do minulosti“, je jasné, že zneužívání bylo dlouho „ignorováno, zamlčováno a umlčováno“.

Podle nejmenovaného představitele Vatikánu jde o první dopis papeže, jenž je adresován více než miliardě křesťanů po celém světě a který se týká sexuálního zneužívání. V minulosti byly podobné vzkazy adresovány věřícím v jednotlivých zemích a duchovním.

Papež v dopise vyzval věřící, aby proti zneužívání bojovali, a zdůraznil, že církev musí připustit „hříchy minulosti“ v duchu pokání a vnitřní obnovy.

„Zanedbali a opustili jsme ty nejmenší,“ uvedl papež. Sexuální zneužívání dětí ze strany duchovních je podle něj zločinem, jenž zanechává hluboké rány, které nezmizí. Papež zároveň požádal o odpuštění církvi.

Dopis byl zveřejněn v době, kdy církev čelí několika skandálům spojeným se sexuálním zneužíváním ze strany duchovních ve více zemích, zejména pak v USA, Chile a v Austrálii.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované