Hlavní obsah

Past na fingované sňatky s cizinci nesklapla, Senát ji odmítl

Senát odmítl zpřísnění podmínek pobytu cizinců v Česku. (Video: Oliver Sálus)

 

Reklama

31. 5. 2017 17:13

Senátoři posílají návrh na zpřísnění podmínek pobytu a zaměstnávání cizinců zpět do Sněmovny.

Článek

Senát odmítl zpřísnění podmínek pobytu a zaměstnávání cizinců v Česku, které u poslanců prosadilo Ministerstvo vnitra v rámci novely cizineckého zákona. Bylo by to v rozporu s ústavou, právem EU i lidskoprávními závazky ČR, rozhodli dnes senátoři. Novelu tak dostane Sněmovna k opětovnému projednání.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) výtky odmítl s tím, že podle jeho úřadu jsou neopodstatněné. „My tam kolizi s ústavou nevidíme," prohlásil. Připomněl, že novelu poslala Sněmovna do Senátu hlasy 148 poslanců, což je víc, než kolik je třeba k přehlasování veta horní komory. Novela je podle ministra potřebná i kvůli omezení ekonomické migrace.

Bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) namítal, že návrh například nepřípustně ruší dozor státních zástupců nad výkonem zajištění cizinců v detenčních zařízeních nebo omezuje právo na sloučení rodin cizinců. „V této podobě je návrh neústavní a je v rozporu s evropským právem a lidskoprávními smlouvami," uvedl Dienstbier. Zamítnutí novely vedle obhájců lidských práv požadovala také Hospodářská komora ČR.

Novela má mimo jiné po vzoru azylového zákona umožnit zastavení řízení o povolení pobytu, pokud by se cizinec bez vážného důvodu k řízení nedostavil, lhal by, předkládal padělané doklady. Na řízení má mít vliv také cizincovo odsouzení pro úmyslný trestný čin. Podnětem byly nedávné problémy se zahraničními pracovníky v některých českých průmyslových zónách. Zákon měl ale také řešit fingované sňatky Čechů s cizinci za účelem získání pobytu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované