Hlavní obsah

Pekarová Adamová je znovu předsedkyní TOP 09

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Markéta Pekarová Adamová poté, co na pražském sněmu TOP 09 obhájila funkci předsedkyně.

Reklama

20. 11. 11:48
aktualizováno • 20. 11. 17:57

Předsedkyní TOP 09 bude i další dva roky Markéta Pekarová Adamová, na sněmu v Praze dnes obhájila funkci. Neměla protikandidáta.

Článek

Markéta Pekarová Adamová obhájila post předsedkyně TOP 09. Na pražském sněmu získala 163 ze 176 hlasů. Část delegátů hlasovala na dálku, sněmu se kvůli zhoršené epidemické situaci osobně účastní jen tři desítky delegátů. Pekarová Adamová dovedla TOP 09 k účasti do vlády, když se strana stala součástí koalice Spolu (s ODS a KDU-ČSL), která zvítězila v říjnových sněmovních volbách.

TOP 09 bude mít v příští vládě ministra zdravotnictví, kterým se stane Vlastimil Válek, a ministryni pro vědu a výzkum, kterou bude Helena Langšádlová. Pekarová Adamová se stala předsedkyní Sněmovny. Šéfka strany v kandidátském projevu řekla, že budoucí vláda bude muset řešit krizi ve zdravotnictví, energetice, klimatu i krizi důvěry lidí ve stát. Vyzvala k soudržnosti.

Jejím prvním zástupcem se stal znovu senátor Tomáš Czernin. Funkce řadových místopředsedů obhájili Jan Jakob, Herbert Pavera a Vlastimil Válek. Po dvou letech se do nejužšího vedení strany vrátil ústecký poslanec Michal Kučera, který nahradil šéfa karlovarské krajské organizace strany Lukáše Otyse.

Staronová šéfka strany uvedla, že by české předsednictví v EU, kterého se země ujme 1. července 2022, mělo zdůraznit havlovskou diplomacii a podporu běloruské opozici. TOP 09 by měla i v komunálních volbách a volbách do části Senátu v příštím roce navázat na spolupráci v koalici Spolu.

Pekarová Adamová v pátek v podcastu Ptám se já na Seznam Zprávách uvedla, že současná vláda chce předat zemi v co nejhorším covidovém stavu. „Myslím si, že v tuto chvíli je záměr vlády Andreje Babiše udělat všechno pro to, aby nám předali zemi, co se týče covidové situace, v co nejhorším stavu,“ uvedla.

Fiala chce Spolu i do dalších voleb

Ve zdravici pro delegáty sněmu se objevil i předseda ODS Petr Fiala. Ten vyzval TOP 09, aby spolupráce obou stran s KDU-ČSL v rámci koalice Spolu pokračovala i příští rok v obecních a senátních volbách. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to podpořila. Zájem o užší spolupráci s TOP 09 projevil také předseda STAN Vít Rakušan. Starostové a nezávislí ve sněmovních volbách kandidovali v koalici s Piráty. Všechny tyto strany se budou podílet na budoucí vládě.

„Budeme dále spolupracovat a rozvíjet projekt Spolu,“ uvedl Fiala, podle něhož by koaliční spolupráce měla pokračovat nejen na vládní úrovni, ale i v komunálních a senátních volbách v příštím roce. „Stojíme o spolupráci v komunálních volbách zejména ve velkých městech. Měli bychom se pokusit postupovat společně všude tam, kde to jde, nebourat to, co funguje, ale vylepšovat to,“ řekl předseda ODS z auta prostřednictvím on-line přenosu. Podle Pekarové Adamové se plánuje nominace několika společných kandidátů do Senátu.

Rovněž Rakušan doufá ve spolupráci s TOP 09. Podle předsedy STAN je „čas na širší týmovost, generační spojitost a podobné zakotvení“. Věří, že STAN a TOP 09 budou znovu podporovat například místopředsedu Senátu Jiřího Růžičku v Praze, který bude příští rok usilovat v senátních volbách o znovuzvolení v Praze. Růžička, kterého před pěti lety nominovala do Senátu TOP 09, se loni nepřipojil k přechodu kolegů z klubu Starostů do frakce ODS.

Hnutí STAN a TOP 09 postupovaly společně do roku 2016, kdy se rozkmotřily a do sněmovních voleb před čtyřmi lety kandidovaly samostatně. „Historické šrámy jsou překonány,“ věří Rakušan, který k delegátům sněmu promlouval z domova. Další volební spolupráce s Piráty je málo pravděpodobná s ohledem na to, že z 37 poslaneckých křesel obsadili Piráti jen čtyři kvůli preferenčním hlasům pro Starosty.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované