Hlavní obsah

Pět střídání za zápas. Fotbalové kluby novinku hojně využily, nejvíc Sparta

Foto: Profimedia.cz

Střídání Sparty ve finále Mol Cupu, ze hřiště jde Bořek Dočkal.

Reklama

4. 7. 14:30

Rychlý sled zápasů po koronavirové pauze donutil fotbal změnit pravidla. Trenéři se báli vyššího počtu zranění, FIFA proto povolila pět střídání místo tří. Zjišťovali jsme, jak se nové pravidlo ujalo v české lize.

Článek

Až do roku 1945 se ve fotbale nesmělo střídat vůbec. Poté po možnostech střídat jednoho hráče či hráče a gólmana připustila pravidla až v roce 1968 možnost střídání jakýchkoli dvou hráčů. Před koronavirovým „vypnutím“ Evropy bylo možné střídat v utkání tři fotbalisty, případně čtvrtého v prodloužení.

Po nečekané koronavirové pauze, která zcela rozbila termínové listiny, je nutné sehrát v letních měsících v rychlém sledu spoustu utkání. To vedlo FIFA k úpravě pravidel platné jen pro rok 2020, která umožňuje trenérovi každého z týmů střídat v utkání až 5 fotbalistů. Ovšem pod podmínkou, že tak učiní buď v poločase, anebo nejvýše při 3 dalších příležitostech, v takzvaných slotech. Jinými slovy nelze pětkrát poslat na hřiště vždy jednoho čerstvého plejera, ale lze využít sloty k tomu, aby jich v některém přišlo několik.

To vše samozřejmě proto, aby se zápasy úplně nerozdrobily a nestřídalo se každou minutu.

Podívali jsme se podrobněji na to, jak nového pravidla využili kouči české Fortuna ligy po jejím restartu, konkrétně v šesti zbývajících kolech základní části před rozehráním nadstavby.

Nejčastěji sahaly ke střídání týmy Sparty, Bohemians a Příbrami, nejméně střídaly Liberec a České Budějovice. Celý přehled naleznete níže v tabulce.

Většina koučů novinku zjevně přivítala. „Střídat pětkrát znamená určitě daleko více taktizování v průběhu zápasu. Na druhou stranu u mládežnických reprezentací již toto pravidlo normálně funguje delší čas, takže v tom nevidím žádný problém. Podle mého názoru je to jedině dobře. Dostane se na víc hráčů, ale nemělo by to znamenat více přerušování,“ komentoval pro Seznam Zprávy před restartem ligy změnu pravidel trenér ostravského Baníku a reprezentační devatenáctky Luboš Kozel.

I přesto hned při první příležitosti, tedy v prvním kole po opětovném rozehrání ligy, přišla změna pravidel vhod většině ligy. Jen půl tuctu prvoligových trenérů střídalo ve 27. kole postaru za využití pouhých tří čerstvých hráčů. Zbylých deset koučů sáhlo po čtyřech či pěti střídáních.

Týmy ze samého chvostu tabulky střídaly hned od začátku ve velkém. Dost možná i proto, že v boji o záchranu je častokrát více zapotřebí síly a bojovnosti v osobních soubojích než samotné herní kvality či zkušenosti.

„Naše liga je až na Slavii, Plzeň či Spartu vyloženě soubojová. Pokud navíc hrajete o udržení, tak potřebujete mít na hřišti kluky, kteří budou bojovat, a to je fyzicky náročné,“ vysvětluje trenér František Straka, který boj o záchranu v lize zažil například s Karvinou či Příbramí.

V prvních kolech po dlouhém koronavirovém odpočinku by únava na fotbalistech neměla být tolik znát, takže využít většího počtu střídání byla zprvu spíše jen možnost, nikoli nutnost.

Ve druhém kole po restartu ovšem nevyužil navýšeného počtu střídání pouze Jablonec. „Bohužel na pravidelné vícenásobné střídání nemám hráče, takže jsem často nucen zůstat u běžného režimu, tedy počtu tří střídání na zápas. Myslím si, že k běžnému počtu střídání by se liga měla vrátit. Střídat pravidelně pětkrát si mohou dovolit jen týmy, které běžně vyhrávají 4:0. Pokud ale hrajete každý týden zápasy, kde je to o gól, nebudete střídat pětkrát. Budete si říkat, že Rada je stará škola, ale já bych nechal fotbal takový, jaký je,“ říká trenér Jablonce Petr Rada.

Průměrný počet provedených změn byl ve druhém „pokoronavirovém“ kole 4,5 střídání na jeden zápas. V kole předchozím šlo jen o 3,9 střídání na jedno utkání, došlo tedy k viditelnému nárůstu.

V závěrečných šesti kolech základní části využívaly zvýšené možnosti střídání nejméně týmy Slovanu Liberec a Dynama České Budějovice. Shodně zaznamenaly průměr jen 3,33 střídání na jeden zápas.

V barvách Liberce do hry z lavičky nejčastěji naskakoval vytáhlý útočník Imad Rondić. Po obnovení ligy Bosňan zasáhl do všech šesti dohrávaných zápasů, do pěti z nich šel jako náhradník.

České Budějovice tak pravidelně střídajícího hráče neměly. „Střídání vždy přizpůsobujeme tomu, jak dané utkání vypadá. Prali jsme se s marodkou. Hráči, kteří byli na střídačce, někdy nebyli v úplně optimálním zdravotním stavu, i proto se to často měnilo,“ reagoval na dotaz Seznam Zpráv trenér Dynama David Horejš.

„Měli jsme problém s šířkou kádru, a ještě se nám někteří hráči zranili. Naše rozhodování při střídání ovlivňoval i průběh jednotlivých utkání. Hráči, kteří nastupovali v základní sestavě, na tom byli na druhou stranu zdravotně i kondičně dobře, takže jsme tolik střídat nemuseli,“ doplnil Horejš.

Vyššího počtu povolených střídání naopak nejvíce využívaly Sparta, Bohemians a Příbram. Shodně střídaly v průměru 4,66krát v jednom utkání.

Sparta přitom nevyužila všech pět povolených změn jen v úvodním zápase s Plzní, který mimochodem jako jediný prohrála. Bohemka oproti Spartě střídala více než třikrát vždy. Dvakrát ale využila jen střídání čtyř hráčů, a to právě ve vzájemném souboji s Letenskými a v předposledním kole základní části proti Slovácku.

Příbramský nováček v pozici prvoligového trenéra Pavel Horváth střídal čtyřikrát jen v zápasech s Olomoucí a Libercem. Shodou okolností právě tato utkání Příbramští jako jediná zvládli za tři body, a oživili tak v průběhu soutěže své naděje na udržení v lize.

Spokojený s nastavením nové regule o střídáních byl i bývalý ligový rozhodčí Radek Příhoda. „Nové pravidlo většího počtu střídání vnímám velice pozitivně a myslím si, že to tak vidí i většina lidí. Hra neztratila na tempu a možnost nastoupit dostali díky tomuto pravidlu i hráči, kteří by se do vyvolené trojky náhradníků nikdy nedostali. Příležitost tak využili mladíci, což je pozitivní. Kdyby bylo na mně, klidně bych v tomto trendu dál pokračoval, nevidím na něm žádná negativa,“ komentoval Radek Příhoda nové pravidlo zatím platné jen pro rok 2020.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené