Hlavní obsah

Pětice bývalých amerických prezidentů se sešla na pomoc postiženým ničivými hurikány

Benefiční koncert byl prvním setkáním pěti bývalých prezidentů od roku 2013Video: AP

 

Reklama

23. 10. 2017 7:13

Všichni žijící američtí exprezidenti se v sobotu sešli na benefičním koncertu pro oběti hurikánů, které tvrdě zasáhly oblast USA i Karibiku.

Článek

Všech pět žijících bývalých amerických prezidentů, demokraté i republikáni, se v sobotu večer amerického času sešlo v texaském městě College Station na koncertě pro oběti nedávných ničivých hurikánů, které zasáhly Texas, Floridu, Portoriko a Americké Panenské ostrovy. Na jednom pódiu se tak na znamení jednoty ocitli demokraté Barack Obama, Bill Clinton a Jimmy Carter a republikáni George Bush starší a George Bush mladší.

Koncert se konal na místní státní univerzitě, kde se nachází prezidentská knihovna George Bushe staršího. Třiadevadesátiletý politik trpí Parkinsonovou chorobou a na scéně se tak objevil na invalidním vozíku. V publiku byla jeho žena Barbara a manželka George Bushe mladšího Laura.

Prosba o pomoc, kterou prezidenti podpořili, vynesla od 7. září už 31 milionů dolarů (téměř 676 milionů korun).

Současný šéf Bílého domu Donald Trump se nedostavil. V sobotu nahrál video s pozdravem, v němž se však tentokrát vyvaroval kritiky svých předchůdců - jak to činil v minulosti. Exprezidenty naopak chválil. Ti se o něm ve svých krátkých proslovech nezmínili, podle AP nepadaly žádné politické výroky. Prezident George Bush starší projev neměl, ale usmíval se na publikum a mával mu.

Na koncertě vystoupila jako překvapení Lady Gaga, kromě ní zazpívaly například country skupina Alabama nebo gospelová legenda Yolanda Adamsová.

Naposledy se pětice prezidentů sešla v roce 2013. Tehdy to bylo u příležitosti otevření knihovny George W. Bushe v Dallasu.

Reklama

Doporučované