Hlavní obsah

Pinkasův palác na Kampě byl vydražen za téměř půl miliardy korun

Nedobrovolná dražba za 480 milionů. Pinkasův palác na Kampě má nového vlastníka. (Video: Jan Marek, Seznam.cz)

20. 12. 2018 16:29

Šlo o dosud největší nedobrovolnou dražbu v Česku. Nový vlastník Pinkasova paláce si přál zůstat v utajení.

Článek

Pinkasův palác na pražské Kampě byl v dosud největší nedobrovolné dražbě v České republice vydražen za 480 milionů korun.

Vyvolávací cena byla o deset milionů nižší. Dražby se zúčastnily dva subjekty, vítěz si nepřál zveřejnit totožnost. Pokud však do 60 dnů doplatí kupní cenu, bude posléze možné jeho jméno zjistit z katastru nemovitostí.

Dražba se konala v pražském hotelu InterContinental. Jejím navrhovatelem byla PPF Banka, nemovitost dosud vlastnila firma Artemis Property, která je zároveň zástavcem. Objekt se nyní rekonstruuje.

Licitace trvala pět minut. „Po dvou příhozech byla dokončena,“ řekl Petr Bartoš, mluvčí realitní společnosti Gaute, která má prodej na starosti.

Minimální příhoz byl pět milionů korun, zájemce musel složit dražební jistotu 48 milionů korun.

Nedobrovolná dražba se podle zákona o veřejných dražbách koná na návrh dražebního věřitele, jehož pohledávka je zajištěna zástavním právem k dražené nemovitosti a jehož pohledávka je přiznána exekučním titulem, nejčastěji soudním rozhodnutím.

Dosud největší vyvolávací cena při nedobrovolné dražbě byla stanovena při prodeji továrního areálu v Brandýse nad Labem v říjnu 2010. Tehdy šlo o 284,4 milionu korun, objekt nakonec získala firma Komura ze skupiny CPI za 340 milionů korun.

V září 2012 se při nedobrovolné dražbě obchodního centra Olomouc City začínalo na 215 milionech korun. Komplex získala společnost Mint Investments za 373 milionů korun. Podle údajů na webu Centrální adresa vyvolávací cena při nedobrovolné dražbě nemovitosti nikdy nepřekročila 300 milionů korun.

Největší dobrovolná dražba se uskutečnila v lednu 2007. Areál zkrachovalé Zbrojovky Brno koupily investiční skupina J&T a developerská firma CPI za 707 milionů korun. Vyvolávací cena byla stanovena na 352 milionů korun.

Pinkasův palác neboli Prachovna

Pinkasův dům, který byl nazýván též Prachovnou, stojí mezi Čertovkou a Karlovým mostem. Byl vybudován na místě starší zástavby jako raně barokní stavba ve druhé polovině 17. století, následně byl rozšířen v době klasicismu. První zmínka o objektu pochází z roku 1516.

Před několika lety našli archeologové v jeho sklepích dva pilíře románského Juditina mostu. Majitel paláce proto v dokumentech k dražbě upozorňuje, že v objektu se nacházejí prvky podléhající památkové ochraně. Jsou to například historické fresky a právě pilíře Juditina mostu, které jsou součástí národní kulturní památky Karlův most.

Objekt své jméno získal nejdříve podle měšťana Prachaře, jemuž patřil v roce 1557. Pak se jmenoval podle rodiny Pinkasovy, které patřil v letech 1815 až 1908.

V současné době je objekt v rekonstrukci. V budově jsou navrženy nové byty s upravenými dispozicemi a rovněž nebytové prostory, mimo jiné muzeum Juditina mostu. Předpokládané náklady na dokončení jsou 101,4 milionu korun, uvedla společnost Gaute v dokumentaci k dražbě.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené