Hlavní obsah

Plzeňský obvod nabízí další pytlomaty, lidé mohou pomoci uklízet odpadky z lesa

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

7. 4. 18:43

Centrální plzeňský obvod slaví úspěchy s takzvanými pytlomaty, tedy místy, kde si mohou dobrovolníci na kraji lesa nebo oblíbeného rekreačního území vzít pytel a rukavice, při procházce přírodou do něj sbírat poházené odpadky.

Článek

Obvod zajišťuje několikrát v týdnu svoz pytlů s nasbíraným odpadem. V březnu obvod umístil první pytlomaty v okrajové části Nová Hospoda, kde vzešla iniciativa přímo od místních obyvatel. Později se pytlomaty objevily i v osadě Valcha na kraji města a naposledy tento týden ve Slovanském údolí. „Tři pytlomaty si od obvodu půjčila také obec Vejprnice, která leží na druhé straně lesa od Nové Hospody,“ řekla mluvčí obvodu Alena Marešová.

Do Slovanského údolí se přesunula tři stanoviště pytlomatu z Nové Hospody, kde díky nim zmizelo z lesa několik desítek pytlů s odpadky, řekla Marešová. Také ze Slovanského údolí se budou nasbírané odpadky odvážet během následujících 14 dní třikrát týdně. V lese na Valše je pět stanovišť. Do budoucna se počítá s rozmístěním stanovišť i v jiných lokalitách obvodu, například u Borského parku.

S nápadem pomoci při úklidu přišli původně na Nové Hospodě místní lidé, kterým vadily přibývající odpadky v lese u jejich domovů. Nabídli se, že les budou sami uklízet. „Jsme si vědomi toho, že les patří soukromému majiteli, v jehož silách ale není udržovat tam pořádek. Takže chceme vyjít vstříc jak rodinám s dětmi, které do lesa chodí na procházky a čerpat energii na čerstvém vzduchu, tak vlastníkovi lesa,“ řekl už dříve starosta obvodu David Procházka.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované