Hlavní obsah

Na běžce na okraji Plzně opět útočí káně lesní

Foto: wikimedia (ilustrační)

Ilustrační snímek.

Reklama

26. 3. 22:40

Běžci v lesnaté okrajové části Plzně nedaleko psího útulku se opět musí mít na pozoru. Už třetí jaro je tam totiž při běhání napadá káně lesní. Na výskyt dravce s přezdívkou Fantom upozornili sami běžci.

Článek

Podle ornitologů na běžce nalétává s největší pravděpodobností samec káně odchovaný lidmi, ochranáři žádají lidi o shovívavost a toleranci. „Středně velký dravec útočí zezadu, tichým letem a bez varování se pak nejčastěji pařáty odrazí od hlavy běžce. Běžíte-li bez čepice se sluchátky na uších, myslím, že uděláte v běhu kotrmelec,“ popsal Karel Makoň z plzeňské Záchranné stanice.

Zvířecí záchranáři se o útocích tehdy ještě neznámého Fantoma dozvěděli v roce 2019, většina místních běžců o něm prý věděla už o rok dříve. „Zajímavé však je to, že ne na každého běžce dravec útočil a že si vybíral vždy pouze lidi určitého typu. Nedělal rozdíl mezi mužem či ženou,“ konstatoval Makoň.

Po konzultacích s biology a sokolníky zvířecí záchranáři dospěli k závěru, že na běžce útočí lidmi odchovaný dravec, který se s nimi v době jarního toku nejspíš snaží navázat partnerský vztah. Je také možné, že dravec si chrání teritorium a snaží se z něj vyhnat vetřelce. V tomto případě si ale chybně myslí, že buď on je člověk, nebo že člověk je káně, vysvětlil Makoň.

„V žádném případě se nejedná o divokého ptáka a jeho chování je důsledek skutečnosti, že ho již od malého mláděte piplal člověk, na kterého je káně fixována. Proto také neútočí na každého, a proto také své útoky opakuje pouze z jara v období toku, námluv, páření a hnízdění. Počítáme, že za dva měsíce bude po všem úplně stejně, jako tomu bylo loni a předloni,“ řekl.

Útočící káně není jediné zvíře, na které si musí na jaře dát lidé v Plzni pozor. Na řece Radbuze po dvouleté pauze opět prohání trénující rychlostní kanoisty mohutný labuťák. Vysloužil si přezdívku Trenér. „Skoro to vypadá jako zvířecí vzpoura, ale ve skutečnosti je to pouze hra hormonů s blížící se hnízdní sezonou. Nemusíte se bát, jelikož v obou případech se jedná o výjimečné, zcela nestandardní chování pravděpodobně samců,“ vzkázal Makoň.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené