Hlavní obsah

Počet obětí požáru v Řecku stoupl na 74. Bilance mrtvých podle úřadů ještě poroste

Nejvíce obětí našli záchranáři v obci Mati asi 40 km od Athén. (Video: AP, Reuters)

 

Reklama

24. 7. 2018 18:51

Ničivý požár na jihu Řecka už o život připravil nejméně 74 lidí. Informoval o tom řecký hasičský sbor. V nemocnicích je podle webu listu To Vima hospitalizováno nejméně 164 dospělých a 23 dětí.

Článek

Počet mrtvých podle řeckých úřadů s největší pravděpodobností stoupne, protože zhruba sto lidí se stále pohřešuje.

Ještě před pár hodinami úřady evidovaly 51 obětí, údaj se ale průběžně měnil tak, jak hasiči s pomocnými oddíly pročesávali oblasti sežehnuté plameny. Několik utopených vydalo také moře, do kterého naskákaly stovky lidí ve snaze zachránit se.

Požáry vypukly v pondělí na třech místech v okolí řecké metropole. V Řecku v současnosti panují teploty kolem 40 stupňů Celsia a v postižených oblastech navíc podle mluvčí hasičského sboru Stavrouly Malliriové vál silný vítr, který dosahoval devátého stupně Beuforta. Plameny se proto šířily tak rychle, že se mnoho lidí nestihlo zachránit.

Řecký premiér Alexis Tsipras vyhlásil za desítky obětí, které nedaleko Atén zemřely, třídenní národní smutek. Pomoc Řecku poskytl Kypr a Španělsko, Rusko a další země pomoc nabídly. Kvůli požárům v Řecku, Švédsku a Lotyšsku zkoušku podstupuje v rámci Evropské unie mechanismus civilní ochrany.

„Země zakouší nepopsatelnou tragédii,” řekl Tsipras v televizi, jejímž prostřednictvím se obrátil na Řeky. „Vyhlašujeme třídenní národní smutek na památku těch, kteří zemřeli,” dodal.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované