Hlavní obsah

Poláky čeká střet civilizací

Foto: ČTK / Seznam Zprávy, ČTK

Že by se stávající prezident Andrzej Duda loučil? Zatím to vypadá na druhé kolo a velmi vyrovnané šance.

Reklama

26. 6. 13:00
Článek

Nejnapjatější je před víkendovými prezidentskými volbami v Polsku Jarosław Kaczyński. Jestli ztratí Andrzeje Dudu, ztratí i šanci na další systémové změny v zemi.

Tohle jsou volby, které Polsko ještě nezažilo. Po všech stránkách. A to má země zkušenosti s polosvobodnými volbami v roce 1989, kdy si komunisté předem zajistili poslanecká křesla.

Byla to rozhodně nejdelší a nejzmatenější kampaň za poslední desítky let. Pravidla prezidentských voleb se několikrát za chodu a bez ohledu na ústavu změnila. Tiskly se hlasovací sady a utrácely stamiliony. Hazardovalo se se zdravím voličů. Přitom bylo jasné, že se květnový termín nestihne.

Prezidentské volby v Polsku rozložila pandemie koronaviru a nekompetence vlády. Květnový termín se nakonec z rozhodnutí jednoho muže, Jarosława Kaczyńského, přesunul na neděli 28. června.

Hlavní opoziční strana toho využila a měsíc před volbami vyměnila svou kandidátku za kandidáta. Liberální primátor Varšavy zamíchal kartami a stal se hlavním rivalem Andrzeje Dudy. A začal dobře známý střet dvou polských civilizací. Zatímco prezidenta Dudu podporuje konzervativní venkov, periferie a starší voliči, polyglota Trzaskowského zase městští voliči, vzdělanější a zajištěnější lidé.

Místo sociálních témat, zdravotnictví a hospodářské pomoci, které by člověk očekával v době koronavirové krize a pošramocené ekonomiky, se ale začala řešit takzvaná ideologie LGBT a to, jak sexuální menšiny ohrožují polské rodiny. Podle Dudy jsou totiž horší než bolševismus a vlastně občané druhé kategorie. Nechyběl ani putinovský nápad na zákaz propagace domnělé doktríny leseb a gayů.

Dvě minuty

Pravidelné autorské glosy osobností Seznam Zpráv.

Názory, postřehy, komentáře. Ve dvou minutách, v textu a zvuku, každý všední den.

Archiv všech glos najdete tady, podcasty a další audio Seznam Zpráv tady.

Měla to být sázka na jistotu, která už několikrát konzervativcům vyšla. Dudovi ale nejspíš nezafungovala podle očekávání, a svou rétoriku proto zmírnil. A čtyři dny před volbami se vydal do Washingtonu. Fotky s Donaldem Trumpem z Oválné pracovny mu mají v neděli pomoci.

Ze Spojených států si ale prezident kromě fotek neveze nic dalšího. Očekával se průlom kolem Fort Trump, tedy americké základny v Polsku. Jenže kromě několika slibů a vzájemného pochlebování nezaznělo nic konkrétního.

Trzaskowski naopak sází na heslo „máme toho dost“ a avizuje, že by se nebál používat své silné prezidentské veto a další pravomoci.

Jak tyhle volby dopadnou? Vyhraje národní a konzervativní svět, nebo ten liberálnější a kosmopolitnější? Ten druhý je v Polsku už léta v menšině. Ale naštvanost a sympatická tvář Trzaskowského a druhý dech, který opozice chytila, mohou mobilizovat. Jenže… Průzkumy v Polsku často konzervativce podceňují a není vyloučené, že voliči v prvním kole všechny překvapí.

Tři dny před volbami to každopádně vypadá, že voliči si ještě užijí další dva týdny vypjatých emocí a že ve druhém kole jsou šance padesát na padesát. Nejnapjatějším člověkem je teď rozhodně Jarosław Kaczyński. Pokud totiž Duda prohraje, systémové změny už Kaczyńskému neprojdou.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené