Hlavní obsah

Policie nebude lidem bránit ve shromažďování, navzdory Vojtěchovi

Foto: vlada.cz

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Reklama

5. 6. 2020 21:08

Policie nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví. Uvedla, že právo na shromáždění je základním, ústavou garantovaným právem, které je mimo období nouzového stavu nedotknutelné.

Článek

Pokud policie shledá, že lidé porušují hygienické podmínky stanovené opatřením Ministerstva zdravotnictví, věc zadokumentuje a odešle příslušné krajské hygienické stanici k vyřízení. Spolek Milion chvilek, který organizuje úterní demonstraci, ve čtvrtek oznámil, že kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí podá správní žalobu.

Účast na demonstraci oznámilo asi 5000 lidí, stát ale zatím kvůli šíření koronaviru povoluje jen akce s počtem účastníků do 300 a od 8. června akce do 500 účastníků. Seznam Zprávám sdělil Adam Rözler z tiskového odboru Ministerstva vnitra, že omezení se týká i demonstrací. Vnitro přitom ještě koncem dubna uvádělo, že účast na podobných akcích může být větší při dodržení odstupů mezi jednotlivými skupinami účastníků.

„Já jsem vůbec netušil, že se chystají nějaké demonstrace. Ten plán je dlouhodobě představen, to není věc, která by byla ze včerejška. Je to čistě z epidemiologického důvodu na základě konzultace s epidemiology s odbornou skupinou docenta Maďara. V tuto chvíli to zkrátka platí pro všechny hromadné akce, které jsou do 500 osob (od pondělí, pozn. red.). Chceme, aby od 22. to bylo do 1 000. A potom případně to číslo ještě navýšit,“ řekl Seznam Zprávám ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Vláda nám všem bere ústavní právo. Zatímco tisíce lidí plní hobbymarkety, hradní nádvoří či zoo, na náměstí se nesmí sejít více než 500 lidí - i když dodrží bezpečnostní opatření,“ sdělil Milion chvilek ve čtvrtek na Twitteru. „Podle výkladu oslovených ústavních právníků je však takové omezení shromažďovacího práva protiústavní. Proto jsme se rozhodli bránit se demokratickými prostředky a podat správní žalobu, aby o této věci rozhodl soud,“ doplnil spolek.

Organizátoři úterní demonstrace chtějí dát najevo nesouhlas s chováním vlády, a to nejen v době epidemie nového koronaviru. Kabinet podle spolku šířil v období nouzového stavu chaos, omezoval práva občanů a překračoval své pravomoci.

Reklama

Související témata:

Doporučované