Hlavní obsah

Policie evakuovala část města Postupim kvůli podezřelému balíčku. Vybuchnout však nemohl

Policie v Postupimi zneškodnila balíček, vybuchnout asi nemohl (Video: Reuters)

 

Reklama

1. 12. 2017 22:53

V německé Postupimi se našel podezřelý balíček. Byla v něm dóza se stovkami hřebíků, dráty, baterie a jeden větší dělbuch. Žádné odpalovací zařízení se ale nenašlo.

Článek

Poblíž vánočních trhů v centru německého města Postupim se v pátek našel balíček, který policie nejdříve označila za nekonvenční výbušné zařízení. Okolí místa nálezu policie uzavřela, později nařídila i evakuaci všech obyvatel z přilehlých bytů a obchodů.

Kvůli nálezu balíčku museli své stánky opustit i obchodníci z vánočních trhů. Mezi nimi byl i český prodejce dřevěných hraček. V okamžiku, kdy ještě nebylo jasné, že podezřelý balíček je skutečně bomba, si Čech v rozhovoru s listem Märkische Allgemeine povzdechl, že k evakuaci trhů došlo v pátek, kdy jsou největší tržby.

Braniborský ministr vnitra Karl-Heinz Schröter později informoval, že se v dóze připomínající konzervu nenašlo žádné odpalovací zařízení. Vybuchnout tak balíček podle něj zřejmě nemohl. Uvnitř se nicméně našel jeden dělbuch, dodal zemský ministr. Kromě toho balíček obsahoval dózu se stovkami hřebíků, dráty a baterie.

Češi si na hrozbu terorismu zvykli, cestují odvážněji než Britové i Němci, říká expert na turismus. (Video: Nikola Zwrtková)

Balíček přinesl doručovatel

Podle policejního mluvčího Petera Meyritze balíček o velikosti 40 krát 50 centimetrů přinesl doručovatel do lékárny na rohu ulic Brandenburger Strasse a Dortustrasse v centru braniborské metropole. Při jeho rozbalování si zaměstnanec všiml drátů a zavolal policii. Předtím ale balíček ještě vynesl na ulici před obchod. V okolí lékárny přitom bylo mnoho lidí, mimo jiné návštěvníků vánočních trhů. Policie následně centrum Postupimi včetně trhů a mnoha obchodů uzavřela.

Tento týden se po celém Německu otevřela řada vánočních trhů, které lákají každý rok statisíce návštěvníků z Německa i zahraničí. Letos je doprovázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Na mnoha místech města umístila betonové zátarasy.

Za necelé tři týdny uplyne rok od atentátu v Berlíně, při kterém zahynulo 12 lidí včetně jedné Češky. Islamista Anis Amri si za terč svého útoku vybral právě vánoční trhy v západní části berlínského centra.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované