Hlavní obsah

Policie stále prověřuje Staňkova oznámení. Korupci primárně neřešíme, řekli v Olomouci

11. 7. 2019
Foto: vlada.cz

Premiér Andrej Babiš a ředitel Národní galerie Jiří Fajt na momentce z 1. března 2019. Fajt tehdy pomáhal Babišovi získat pro Prahu pobočku slavného Centre Pompidou.

Prezidentův mluvčí označil minulý pátek ministra Staňka za bojovníka s korupcí. Co však ve skutečnosti řeší policie?

Článek

Skoro dva a půl měsíce poté, co ministr kultury Antonín Staněk podal trestní oznámení na ředitele Národní galerie v Praze a na dva poslední ředitele Muzea umění v Olomouci, policie a žalobci jeho podání nadále prověřují.

O tom, v jaké fázi své práce jsou, odmítají úřady v Praze i v Olomouci mluvit s odkazem na to, že informace k případu nejsou ke zveřejnění.

Olomoucká žalobkyně z krajského státního zastupitelství v Ostravě Jitka Klapalová však Seznamu řekla, že vyšetřování se primárně nezaměřuje na podezření z korupce, jak naznačoval v prohlášení na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Mluvčí pražské policie pak Seznamu odpověď na stejnou otázku Seznamu nedala.

Na dotazy, zda už policie dospěla k nějakému závěru, dostal Seznam v pražském i olomouckém případu podobnou odpověď.

„Shromažďují se listinné dokumenty,” uvedla už zmíněná žalobkyně Jitka Klapalová, která řeší trestní oznámení na ředitele olomouckého muzea Michala Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala.

Foto: YouTube / Muzeum umění Olomouc

Zleva: bývalí ředitelé Pavel Zatloukal a Jiří Fajt. Vpravo Antonín Staněk, který je v dubnu předal k prověření úřadům.

„Věc je v šetření,” sdělil i mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala, kam přišlo trestní oznámení na exředitele Národní galerie Jiřího Fajta.

Z čeho přesně ministr Staněk ředitele podezřívá, se také neví. Policie ani žalobci to odmítají sdělit s odkazem na ustanovení zákona, ministerstvo kultury zase říká, že zveřejnění konkrétních údajů by mohlo narušit činnost policie.

Pouze z veřejných vystoupení ministra kultury či jeho mluvčí při odvolávání ředitelů lze usoudit, že v případě Jiřího Fajta jde o autorskou smlouvu na 1,2 milionu korun, kterou s ním Národní galerie uzavřela, a také o dlouhodobé nájemní smlouvy Národní galerie. Olomouckým ředitelům pak vytýkal Staněk předstažené výkupy pozemků, které instituce potřebovala pro stavbu Středoevropského fóra (SEFO).

V tomto případě však Seznam už popsal, že pochybnosti jsou liché, protože ředitelé Soukup a Zatloukal měli při nákupech vždy souhlas strážců státní kasy a při Staňkem nejvíce kritizované koupi dokonce povolení od exministra Rusnokovy vlády Jana Fischera.

Podrobnosti čtěte ZDE:

Když Antonín Staněk podal na konci května demisi, kterou prezident odmítl, hlava státu i její mluvčí hovořili o tom, že nelze odvolávat ministra, který upozornil ve svém resortu na „závažná ekonomická pochybení”.

Minulý čtvrtek 4. července však už Jiří Ovčáček napsal, že Antonín Staněk odhalil ve svém resortu korupci.

Seznam se proto mluvčího zeptal, jestli je to proto, že se v případu vyskytly nové skutečnosti a že má prezident o případu v Národní galerii, respektive v olomouckém muzeu, nové informace.

Jiří Ovčáček však odpověděl, že „závažné ekonomické pochybení“ a „korupce“ je totéž.

Prezident republiky nepřijal demisi ministra kultury Prezident republiky Miloš Zeman v úterý dne 28. května 2019 na...

Zveřejnil(a) Jiří Ovčáček dne Úterý 28. května 2019

Vyjádření o ekonomických pochybeních (výše) z 28. května a o korupci (níže) ze 4. července.

Stanovisko prezidenta republiky Miloše Zemana Prezident republiky zastává názor, že ve vládě, která se označuje jako...

Zveřejnil(a) Jiří Ovčáček dne Čtvrtek 4. července 2019

„Sebeobohacování ze státních peněz je bezesporu také formou korupce,” uvedl mluvčí. Podle něho není korupce jen úplatkářství. „Kdo tvrdí něco jiného, jen korupci fakticky omlouvá,” tvrdil Seznamu Jiří Ovčáček.

O korupci nehovořilo v době podání trestních oznámení ani ministerstvo kultury, ani Ministr Staněk. Na předvelikonoční tiskové konferenci, kde ministr odvolání ředitelů muzea a galerie oznamoval, jen řekl, že kvalifikace případných trestných činů je na policii nebo na žalobcích.

Korupce nebo úplatkářství pak nejsou explicitně zmíněny ani v žádném z auditů ministerstva kultury, na jejichž výsledky se Staněk při odvolávání ředitelů odkazoval a které jsou patrně základem pro jím podaná trestní oznámení.

Doporučujeme

Další zprávy

 • 10. 7. 2019

 • V historickém centru Bratislavy se strhla rvačka mezi polskými a bulharskými fotbalovými fanoušky

  V okolí Michalské brány a Ventúrské ulice se ve středu večer střetly desítky fotbalových fanoušků. Podle dosavadních informací došlo k potyčce mezi fanoušky polského klubu Cracovia a Ajaxu Amsterdam s fanoušky bulharského týmu Levski Sofia. Informoval o tom web aktuality.sk.

  Výtržníci ničili celé ulice, házeli po sobě stoly a stoličky a devastovali venkovní části kaváren a restaurací. Podle mluvčí záchranné služby bylo na místo vysláno několik vozidel záchranné služby. Na místě byly slyšet dva výbuchy. Lidé ze strachu utíkali pryč.

  Město je v současné době plné policejních aut a postižená městská část je uzavřená pro veřejnost. Na místě bylo zatčeno 80 lidí, policisté je odvezli na stanici.

  Potyčka fotbalových fanoušků v centru Bratislavy. (Video: Facebook.com/Polícia Slovenskej republiky)

 • Při střelbě v Kostelci nad Labem byla postřelena jedna žena, zřejmě šlo o pokus o vraždu

  Policisté dnes zasahovali při střelbě v Kostelci nad Labem. Jedna žena je zraněná a vrtulník ji přepravil do nemocnice. ČTK to potvrdila mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Policejní mluvčí Michaela Richterová uvedla, že si případ přebírá středočeská kriminální policie. Podle informací ČTK šlo zřejmě o pokus o vraždu. Policie vyjížděla k nahlášené střelbě dnes v podvečer. Na místě nalezla zraněnou starší ženu. Na místo byli přivoláni i záchranáři a vrtulník. „Po nezbytném ošetření na místě vrtulník ženu přepravil do pražské vinohradské nemocnice,“ uvedla mluvčí záchranky. Muže podezřelého ze střelby policie zadržela, střílel údajně po rodinné rozepři. Zatím nebyl obviněn.

 • Ukrajina představila nový kryt Černobylu, před únikem radiace má chránit dalších sto let

  Ukrajinští činitelé ve středu oficiálně představili nový ochranný kryt, který se rozkládá nad havarovaným čtvrtým reaktorem jaderné elektrárny Černobyl. Informovala o tom agentura AP. Stavba gigantické konstrukce začala v roce 2012, její hlavní část byla dokončena před třemi lety. Její slavnostní odhalení vedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

  Projekt, který stál 2,2 miliardy eur (v přepočtu 56 miliard korun), ukrajinští představitelé označili za největší pozemní pohyblivou stavbu. Kryt má na šířku 257 metrů, na délku 162 metrů a na výšku 108 metrů. Zakryl by tedy i například pařížský stadion Stade de France nebo newyorskou sochu Svobody.

  Kryt uzavírá zbytky budovy reaktoru číslo 4, který byl zničen při rozsáhlé havárii v roce 1986. Nový ochranný kryt by měl před únikem radioaktivního prachu chránit dalších 100 let. Počítá se i s částečnou demolicí původního betonového a olověného sarkofágu, který byl instalován bezprostředně po katastrofě.