Hlavní obsah

Policie v Londýně zastřelila muže, který pobodal tři lidi

Foto: Profimedia.cz

Fotografie z místa činu.

Reklama

2. 2. 2020 16:03
aktualizováno • 2. 2. 2020 20:38

Policie v neděli na nákupní ulici v jižní části Londýna zastřelila muže, který nožem zaútočil na několik lidí a nejméně tři zranil, z toho jednoho těžce. Incident policie označila za terorismus a uvedla, že okolnosti vyhodnocuje. Útočníka posléze prohlásila za mrtvého.

Článek

„Víme o třech lidech, kteří byli dnes odpoledne zraněni při útoku ve Streathamu (v jižním Londýně). Jedna osoba je v nemocnici v ohrožení života. Právě informujeme jejich rodiny,“ uvedla metropolitní policie na Twitteru. Ze zbylých dvou zraněných byl jeden člověk ošetřen na místě a druhý ve stabilizovaném stavu převezen do nemocnice.

Stanice BBC s odvoláním na svědky uvedla, že krátce po 14:00 místního času (15:00 SEČ) zazněly dva výstřely. Útočník na sobě podle svědků nesl něco, co mohlo připomínat sebevražednou vestu.

Deník The Telegraph citoval ženu, která byla očitým svědkem incidentu. „Muž vstoupil do obchodu, vzal nůž a začal bodat do lidí. Majitel obchodu se mu snažil nůž vzít, ale on se vyprostil a bodl ženu na kole. Ten nůž byl opravdu velký.“

Televize Sky News s odkazem na bezpečnostní složky uvedla, že útok měl co do činění s islámským radikalismem. Později dodala, že zastřelený muž byl v době incidentu „aktivně sledován policií“.

Televize rovněž citovala svědka, podle nějž policisté v civilu pronásledovali muže po hlavní třídě ve čtvrti Streatham. „Volali na něj ‚zastav, zastav‘,“ řekl svědek Karker Tahir. „Ale on nezastavil a pak jsem viděl, že ho třikrát střelili. Bylo hrozné to sledovat. Ten muž ležel na zemi a vypadalo to, že má něco, co podle policie bylo nějaké zařízení.“

Snímky na sociálních sítích ukazovaly policejní auta a sanitky, nad místem kroužily vrtulníky. Scotland Yard vyzval občany, aby se oblasti vyhnuli. Bývalý zástupce velitele metropolitní policie Stephen Roberts uvedl, že úřady se co nejrychleji pokusí prohledat pachatelovo bydliště, zanalyzovat jeho počítač a internetové záznamy, což by mohlo vést ke zjištění, zda měl případně nějaké komplice.

„Děkuji všem záchranným složkám, které vyrazily k incidentu ve Streathamu, u něhož teď policie uvedla, že má souvislost s terorismem. Mé myšlenky jsou se zraněnými i s těmi, kteří tím byli nějak dotčeni,“ napsal na Twitteru v reakci na událost premiér Boris Johnson.

„Teroristé nás chtějí rozdělit a zničit náš způsob života. V Londýně jim nikdy nedovolíme, aby toho dosáhli,“ uvedl londýnský starosta Sadiq Khan.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované