Hlavní obsah

Kvůli chybě policie dostal soudce obžalovaný za korupci jen podmínku, tu teď odvolací soud zrušil

Co napsal soudce karlovarského soudu do rozsudku v kauze soudce Nováka a advokáta Douchy. (Video: Radek Nohl, Seznam.cz)

4. 10. 2019 8:56

Plzeňský krajský soud rozhodl, že se kauza soudce Ivana Nováka a tehdejšího předního kriminalisty z 90. let Josefa Douchy vrátí na začátek.

Článek

Soud v Karlových Varech se bude muset znovu zabývat korupční kauzou, v níž je obžalován chomutovský soudce Ivan Novák a advokát Josef Doucha, který patřil ještě zkraje 90. let k předním kriminalistům.

Seznam zjistil z justiční databáze, že odvolací Krajský soud v Plzni ve čtvrtek v neveřejném zasedání zrušil původní rozsudek a vrátil případ k novému projednání.

Podle prvního verdiktu dostal Novák podmínku na 1,5 roku, Doucha o půl roku kratší.

Mluvčí plzeňského soudu Lucie Jíchová uvedla, že rozhodnutí nemůže komentovat právě proto, že bylo jednání neveřejné.

„Konečné rozhodnutí mohu sdělit až po doručení rozhodnutí všem stranám, a to s ohledem na skutečnost, že se jedná o neveřejné zasedání,“ napsala Jíchová.

Státní zástupce popisuje, proč v této kauze podal obžalobu. (Video: Radek Nohl, Seznam.cz)

Tato kauza souvisí s podmíněným propouštěním podnikatele Tomáše Maliny z vězení. Právě toho Doucha zastupoval. Obžaloba tvrdí, že tento advokát za propuštění Maliny z vězení předal Novákovi 80 tisíc korun.

Seznam dříve rozsudek soudu v Karlových Varech popsal a soudce Adrian Matúš do něho napsal, že policisté na začátku roku 2016 – když sbírali pro tento případ důkazy – udělali zásadní chybu.

Policisté uvedli, že peníze měl Doucha předat Novákovi 9. ledna 2016. Tehdy se oba setkali před nákupním centrem. Poté spolu seděli také v prodejně Novákova syna. V ní byli sami, ale policisté monitorovali, jak si Doucha i Novák během schůzky několikrát odskočili na toaletu.

Ve stejný den měl Novák ještě jednu schůzku. Potkal se se ženou, které vracel 80 tisíc korun. Novákovi peníze dříve tato žena dala za koupi bytu ve Vejprtech na Chomutovsku, ale poté od obchodu ustoupila, a chtěla je tak zpět.

Policie peníze zajistila krátce poté, co je soudce Novák ženě předal. Jenomže se prý báli dekonspirace, a tak si je pouze nafotili a neodebrali z nich biologické stopy.

A tady podle soudu udělali chybu.

„Tento postup policejního orgánu nebyl správný, uvedené finanční prostředky neměly být hned vráceny svědkyni, jelikož sloužily jako důkaz v daném řízení, ale hlavně měly být z těchto finančních prostředků odebrány biologické stopy. Nelze si totiž představit, k jaké hrozbě dekonspirace by v souvislosti se vzetím biologických stop, případně se zajištěním těchto finančních prostředků, mělo dojít,“ napsal do rozsudku karlovarský soudce Adrian Matúš.

Podle soudu tak neexistuje ve věci žádný důkaz, který by potvrdil, že Novák úplatek od Douchy přijal. Teď bude muset karlovarský soudce řešit tento případ znovu.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené