Hlavní obsah

Pompeo se sešel s Kimem, summit se zřejmě uskuteční podle plánu

Americký ministr zahraničí se sešel se severokorejským politikem.Video: Zuzana Lachnitová, AP

 

Reklama

31. 5. 2018 7:13

Přípravy na summit mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem jsou v plném proudu. V New Yorku se kvůli nim sešel americký ministr zahraničí Mike Pompeo s jedním z nejvyšších politiků Severní Koreje Kim Jong-čcholem.

Článek

V New Yorku začalo ve středu večer (dnes nad ránem SELČ) jednání ministra zahraničí USA Mikea Pompea se severokorejským emisarem Kim Jong-čcholem o přípravě setkání prezidenta Donalda Trumpa s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Oznámila to agentura AFP a televize CNN. Bývalý šéf severokorejské tajné služby přicestoval do USA ve středu z Pekingu.

Jednání podle AFP probíhá v budově nedaleko newyorského sídla OSN. Trumpova mluvčí Sarah Sandersová ve středu na tiskové konferenci ve Washingtonu řekla, že Bílý dům stále počítá s tím, že summit se uskuteční 12. června, jak bylo plánováno. Jeho dějištěm má být Singapur.

Podle Bílého domu přípravy k summitu probíhají zdárně. O schůzce jednají zástupci USA a KLDR i v Pchanmundžomu, v demilitarizovaném pásmu mezi Jižní Koreou a KLDR, a rovněž v Singapuru. Sám Pompeo se v Pchjongjangu s Kim Jong-čcholem už dvakrát sešel.

O průběhu newyorské schůzky zatím nejsou žádné informace. Pompeo a Kim Jong-čchol besedovali podle agentury AP u středeční večeře, oba politici mají rozhovorům věnovat i celý dnešní den. USA trvají na tom, že výsledkem summitu musí být dohoda o úplné a ověřitelné denuklearizaci Korejského poloostrova.

Generál je místopředsedou ústředního výboru vládnoucí Korejské strany práce a je považován za jednoho z nejmocnějších severokorejských politiků.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované