Hlavní obsah

Požáry v Kalifornii sílí. Evakuováno bylo přes dvě stě tisíc lidí, mezi nimi Schwarzenegger a LeBron James

Ničivý lesní požár postoupil až k městu Los Angeles. (Video: AP)

 

Reklama

28. 10. 2019 18:42

Několik dní zuřící lesní požár se přiblížil ke hranicím Los Angeles. Hasiči varují, že kvůli sílícímu větru může oheň způsobit velké škody.

Článek

Tisíce hasičů v Kalifornii dál bojují s několika rozsáhlými požáry, které už se rozšířily na území o rozloze 220 kilometrů čtverečních, zničily přes 90 budov a donutily k evakuaci přes 220 000 lidí.

Bezprostřední riziko kvůli rychle se šířícím plamenům hrozí dalším 80 000 domům, uvedl v noci na pondělí úřad guvernéra. Nejvážnější situace je nadále ve vinařské oblasti Sonoma.

Oblast Sonoma, asi 120 kilometrů severně od San Francisca, požáry trápí už od poloviny minulého týdne. Kvůli mimořádně silnému větru se je dosud nepodařilo dostat pod kontrolu. Evakuovat se muselo na 190 000 lidí, navíc více než milion domácností a podniků zůstává kvůli rozhodnutí energetické společnosti PG&E bez elektrického proudu.

Dodávky elektřiny byly přerušeny z preventivních důvodů, aby kvůli případné poruše vedení a následnému zkratu nezačalo hořet na dalších místech.

„Ty podmínky by se daly přirovnat k sudu se střelným prachem,“ uvedl velitel hasičů Jonathan Cox. Podle nejnovějších údajů se v okrese Sonoma podařilo dosud uhasit jen asi pět procent hořící plochy. Nasazeno tu je přes 3 000 hasičů.

O něco optimističtěji to vypadá s požárem poblíž města Santa Clarita asi 50 kilometrů severně od Los Angeles. Domovy tam muselo opustit na 40 000 lidí, většina se už ale mohla opět vrátit. Oheň zničil nebo poškodil přes 30 budov, plocha o rozloze 18 čtverečních kilometrů je ze tří čtvrtin uhašená, uvedly dnes místní úřady.

Nově naopak začalo hořet na severozápadním okraji Los Angeles poblíž Gettyho centra, kde sídlí známá galerie výtvarného umění (ve které jsou uchována například díla malíře Rembrandta).

Ohrožená je čtvrť Sherman Oaks na západ od dálnice 405, kde má své domy i řada celebrit. Podle velitele místních hasičů Erika Scotta zatím oheň strávil dva domy, obyvatelé 10 000 dalších budov ale dostanou příkaz k evakuaci, uvedl list Los Angeles Times. Na místě je asi 500 hasičů, kteří varují, že kvůli silnému větru se může situace rychle zhoršit.

Jedním z těch, kdo musel v noci narychlo opustit svůj dům, byl i známý basketbalista LeBron James. „Požár v LA není žádná legrace. Musel jsem se narychlo evakuovat a jezdím s rodinou dokola a hledám ubytování,“ napsal na Twitteru.

Brzy ráno museli z domu utéci také bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger nebo herečka Kate Hudson.

„Bezpečně jsme se evakuovali ve 3:30 ráno. Pokud jste v evakuované zóně, vůbec neotálejte a zmizte odtamtud. Právě teď jsem velmi vděčný za nejlepší hasiče na světě, praví akční hrdinové, kteří bojují s nebezpečím, aby ochránili jejich kamarády Kaliforňany,“ napsal na Twitter Schwarzenegger.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované