Hlavní obsah

Pražská burza navázala na úterní růst. Připisovaly akcie ČEZu a Monety

15. 5. 2019

Pražská burza. (Video: Aleš Černý)

Pražská burza ve středu navázala na úterní růst a index PX stoupl o 0,17 procenta na 1 052,07 bodu. Vzestup akcií energetické společnosti ČEZ a Monety Money Bank převážil nad poklesem cenných papírů Komerční banky.

Článek

Před zveřejněním čtvrtletních výsledků ztrácely akcie nápojářské Kofoly i výrobce netkaných textilií PFNonwovens.

„Pražská burza po slušném úvodu, kdy index PX rostl o půl procenta, nakonec oproti včerejšímu (úternímu) kurzu uzavřela o 0,2 procenta výše,“ popsal obchodování analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Akciové trhy podle makléře Fio banky Josefa Dudka podpořilo oznámení, že Spojené státy odloží až o šest měsíců případné zavedení cel na dovoz automobilů.

Spolu s Monetou, jejíž akcie přidaly 0,42 procenta na 72,50 koruny, rostly cenné papíry Erste Bank o 0,37 procenta na 870,20 koruny. Akcie Komerční banky naproti tomu zlevnily o 0,18 procenta na 853,50 koruny. O 0,16 procenta na 612 korun oslabily také cenné papíry pojišťovny VIG.

O víc než procento na 13 640 korun si polepšily akcie tabákové společnosti Philip Morris, o 0,55 procenta na 91 korun zdražily cenné papíry antivirové firmy Avast. Dnes nejvíce obchodované akcie ČEZ stouply o 0,19 procenta na 530 korun.

„Nejhůře dopadly společnosti, které v nejbližší době budou zveřejňovat výsledky hospodaření,“ podotkl Frayer. Cenné papíry Kofoly odepsaly 0,99 procenta na 300 korun a PFNonwovens klesly o 0,54 procenta na 740 korun. Kofola oznámí výsledky za první čtvrtletí ještě dnes, PFNonwovens ve čtvrtek.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.