Hlavní obsah

Přelomový verdikt o výživném. Soudy budou k rodičům přísnější

Přelomový verdikt kvůli výživnému. Soudy budou k rodičům přísnější. (Video: Šárka Kabátová)

Soudy se detailněji zaměří na příjmy rodičů. Přelomový verdikt dává naději tisícům samoživitelů. Konkrétně v tom, že dostanou takové výživné, které odpovídá reálné finanční situaci bývalého partnera.

Článek

Záměrně nepřiznávají všechny příjmy nebo odklánějí majetek. Rodiče před soudy často lžou o svých příjmech, aby nemuseli platit vyšší alimenty. Soudce pak vyměří alimenty v řádu stokorun.

Díky úternímu verdiktu Ústavního soudu teď bude mnohem složitější podávat nepravdivé údaje o majetkových poměrech. „Jde o přelomový rozsudek,“ řekla v rozhovoru pro Seznam.cz Iveta Novotná, ředitelka asistenčního programu Vaše Výživné.

Verdikt pomůže odstranit jakousi šedou zónu. Ta vznikla kvůli nedostatečné kapacitě soudů. Ty totiž nezvládaly kvůli zahlcenosti detailně prozkoumávat majetkové poměry rodičů. Podle některých právníků by rozsudek Ústavního soudu mohl znamenat, že budou soudy v řízení o alimentech daleko přísnější.

V úterý Ústavní soud rozhodoval ve sporu, v němž existovaly pochybnosti o skutečných otcových příjmech. Zámečnickou firmu přepsal na svého zaměstnance, trpěl navíc závislostí na hazardu. „Že někdo vynakládá peníze na hazard, nevypovídá o jeho špatných majetkových poměrech, ale přesně naopak, o jeho dobrých majetkových poměrech," uvedl soudce Jaromír Jirsa.

Rozsah vyživovací povinnosti je daný vedle majetkových poměrů rodiče i potřebami dítěte, které závisí zejména na jeho věku a zdravotním stavu. Dále se přihlíží k tomu, jakým způsobem se dítě připravuje na své budoucí povolání a také k jeho mimoškolním aktivitám či koníčkům.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.