Hlavní obsah

Premiér Babiš řešil soukromý obchod Agrofertu. Zaúkoloval ministrova náměstka

Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

Zakladatel Agrofertu a český premiér Andrej Babiš.

Reklama

2. 3. 2020 6:00

E-mailová korespondence odhaluje angažmá premiéra Babiše ve službách jeho Agrofertu. Získali ji reportéři Janek Kroupa a Jan Novák.

Článek

Téměř na rok přesně poté, co 3. února 2017 uložil ze zákona o střetu zájmů holding Agrofert do svěřenských fondů, ukázal premiér Andrej Babiš, že se od své firmy zcela neodstřihl.

Jak dokládá e-mailová korespondence, kterou při několikatýdenním pátrání získali reportéři Seznam Zpráv Janek Kroupa a Jan Novák, Babiš se v únoru roku 2018 jako premiér angažoval v obchodním případu, který k němu z Agrofertu dorazil.

A nasadil na věc vládní experty.

Na konci roku 2017 totiž přišla holdingové společnosti Deza nabídka firmy Batesys na budování sítě optických kabelů. Ředitel Dezy a předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša nechal zástupce Batesysu na projektu pracovat a poté přeposlal nabídku Batesysu e-mailem do centrály Agrofertu.

Jak dokládají další získané dokumenty, zkraje února 2018 pak odtud dostal nabídku určenou pro Agrofert na stůl zakladatel holdingu a nyní premiér Andrej Babiš.

Ten pak – jak potvrzují získané kopie e-mailů – dal pokyn vládním expertům, aby nabídku prozkoumali a odpověděli na ni.

Seznam Zprávy zjistily, že tím, kdo dostal věc od Babiše na starosti, byl tehdejší náměstek na Ministerstvu průmyslu a obchodu Ondřej Malý.

„Z Úřadu vlády mi přišel e-mail, že pan premiér mě prosí o to, abych posoudil ten dokument, který jsem dostal, tak jsem tak udělal,“ potvrdil to nyní Ondřej Malý, který mezitím na ministerstvu skončil.

Z dokumentů získaných Seznam Zprávami plyne, že premiér Babiš se poté do věci nabídky pro Agrofert vložil ještě jednou. Když mu přišel posudek od náměstka Malého, vydal pokyn, aby na nabídku odpověděl.

„Pošlete odpověď, nebo Malý návrh dopisu,“ nařizuje premiér ručně psanou poznámkou na kopii e-mailové korespondence.

O vysvětlení bizarní situace, kdy jedna soukromá firma (Batesys) předloží obchodní návrh jiné soukromé firmě (Deze z Agrofertu), a odpověď jí přijde z Úřadu vlády, požádaly Seznam Zprávy premiéra Babiše.

Žádost o odpovědi na položené dotazy však zůstala bez odpovědi.

Podrobný příběh pátrání reportérů Janka Kroupy a Jana Nováka po angažmá premiéra Babiše ve věci Agrofertu zveřejníme dnes na serveru Seznam Zprávy.

Reklama

Související témata:

Doporučované