Hlavní obsah

Premiér Babiš si loni vydělal přes 114 milionů. I díky Agrofertu

Foto: Profimedia.cz

Premiér Andrej Babiš zveřejnil své majetkové přiznání.

Reklama

30. 6. 2020 9:20

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš měl v loňském roce příjmy přes 114 milionů korun.

Článek

Peníze premiérovi přišly od firem Agrofert a Imoba, které spadají do jeho svěřenského fondu, nebo lucemburské společnost Sogelife či švýcarské Bank Vontobel.

Babiš to v úterý uvedl ve svém majetkovém přiznání, jež musí politici a další veřejní funkcionáři zveřejňovat k 30. červnu.

Z dokumentu vyplývá také to, že se zvýšil objem peněz, které měl premiér na svém bankovním účtu. Zatímco na konci roku 2018 to bylo 73,2 milionu, loni to ke stejnému dni bylo 161 milionů.

V majetkovém přiznání Babiš stejně jako v předešlých letech zveřejnil, že je majitelem akcií a podílových listů.

Během roku mu přišla na účet od společnosti Agrofert částka 90,1 milionu, od firmy Imoba 2,4 milionu. Devadesátimilionová injekce je nedaněný příjem z korunových dluhopisů, které premiér nakoupil těsně před a po nástupu do funkce ministra financí. Půjčil takto své firmě, dnes zaparkované ve svěřenských fondech, bezmála 1,5 miliardy korun. Na šestiprocentním úroku mu tak teď každoročně až do roku 2022 plyne 90 milionů korun, které díky kličce v zákoně o dluhopisech nemusí danit.

Další příjmy měl premiér také od společnosti Sogelife, a to ve výši 6,8 milionu. Od Bank Vontobel pak získal 14,9 milionu.

Babiš v přiznání zveřejnil i drobné částky. Hnutí ANO mu poslalo 1 300 korun, Honební společenstvo Bžany pak 350 korun.

Premiér Babiš také každý rok v přiznání uvádí výši pohledávek. Zatímco ještě v roce 2018 půjčil 208 milionů, loni už byla tato pohledávka ve výši 82,6 milionu.

Jak se půjčka mění, přitom Babiš uvádět nemusí. Pohledávky nad 500 tisíc korun se musí zveřejňovat jen v roce jejich vzniku.

Tak to udělal šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Ten předloni půjčil svému synovi Jiřímu Faltýnkovi dva miliony korun na developerský projekt.

Pohledávku zveřejnil v loňském majetkovém přiznání, letos ji už neuváděl, přestože jeho syn dluh nesplatil. „Zatím ne. Není z čeho,“ uvedl Jiří Faltýnek pro Seznam Zprávy.

Jaroslav Faltýnek ve svém přiznání mezi movitými věcmi uvedl, že měl na bankovních účtech přes 5,4 milionu korun a že si pořídil automobil za 1,11 milionu korun. Loni přitom výši peněz na svém bankovním účtu Faltýnek neuváděl. Nyní pro Seznam Zprávy napsal, že má peníze v bankách mnoho let.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ve svém přiznání uvedl, že si loni koupil za 150 tisíc korun veterána GAZ 21. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek měl na svém bankovním účtu 3,1 milionu korun.

Předseda SPD Tomio Okamura si loni vydělal přes 9,1 milionu. Na bankovním účtu měl Okamura přes sedm milionů. A třeba poslankyně ANO Marcela Melková, jak upozornila MF Dnes, si loni půjčila od soukromé osoby 8,5 milionu korun. Peníze šly podle jejích slov na zaplacení dluhu jejího exmanžela.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované