Hlavní obsah

Přetahovaná o důchodce. Místo vánočního dárku může být pravidelná prémie

Foto: Profimedia.cz

Dostanou důchodci přidáno k valorizaci a o kolik? Koalice se zatím neshodne.

Reklama

23. 8. 2020 16:24

Šest tisíc nebo dvanáctkrát pět set? Vláda se zatím neshodla na příplatku pro důchodce.

Článek

Premiér Andrej Babiš i jeho ministři se předhánějí v návrzích, jak přilepšit důchodcům. Babiš a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová zmiňovali jednorázový příspěvek ve výši až 6 tisíc korun na letošní Vánoce, takzvané rouškovné.

Maláčová ale v nedělních Otázkách Václava Moravce připustila, že místo mimořádného příspěvku by se částka mohla vyplácet po dobu 12 měsíců - každý měsíc 500 korun. Maláčová chce návrh na bonus předložit v pondělí vládě. Schvalovat se ale ještě nebude, premiér o něm chce jednat s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem.

Podle šéfa sociálních demokratů má chystaný bonus seniorům kompenzovat jejich náklady. „Dohoda se rýsuje. Já myslím, že ji s panem premiérem velmi rychle doladíme,“ řekl v neděli Hamáček na dotaz ČTK při zahájení kampaně ČSSD pro volby do středočeského krajského zastupitelstva a Senátu. Shoda u výše příspěvku je podle něj na rámci mezi pěti a šesti tisíci korun.

„Pokud bychom to zvládli vyplatit ještě letos, tak by to bylo i jednodušší z hlediska státního rozpočtu,“ dodal Hamáček.

Poslankyně opozičních Pirátů Olga Richterová už ale v sobotu uvedla, že kvůli jednorázovému příspěvku mohou někteří senioři ztratit nárok na příspěvek na bydlení na tři měsíce. Maláčová pak v neděli reagovala právě návrhem rozpočítat 6000 korun na 12 pětisetkorunových příspěvků.

„Pokud to nebude exekutovatelné a nebude to mít dopad na dávky na bydlení,“ upřesnila Maláčová v Otázkách Václava Moravce.

„Pokud to bude chtít koaliční partner, může to být 500 (měsíčně) nad rámec zákonné valorizace,“ dodala pak ještě další možnost.

Maláčová v sobotu uvedla, že jednorázový mimořádný důchodový bonus ve výši 6000 korun, který označila jako rouškovné, by se mohl vyplatit ještě letos před Vánocemi. O jednorázovém příspěvku pro důchodce v končícím týdnu mluvili také premiér Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Návrh měl ale podle každého z nich jiné parametry.

Babiš nejprve koncem července navrhl změnu valorizace, tedy zákonného navýšení měsíční částky důchodů, od ledna 2021 ze zhruba 840 na 900 korun. ČSSD pak navrhla zvýšení valorizace až o 400 korun. Babiš následně prohlásil, že by valorizace mohla vzrůst až o 500 korun. Průměrný starobní důchod byl koncem března 14 397 korun. Podle propočtu Ministerstva financí by příspěvek 6000 Kč přišel státní pokladnu na 18 miliard Kč.

Podle ředitele služeb pro finanční sektor KPMG ČR a člena KoroNERV-20 Mojmíra Hampla si vláda myslí, že bylo vytvořeno perpetuum mobile a veřejné finance jsou bezedné.

„Pokud o stabilitu veřejných financí nechceme přijít, nedělejme věci, které nemají ekonomickou logiku. Tohle ji nemá,“ dodal.

Během tří let je podle něj možné dostat veřejné finance na neudržitelnou dráhu, naakumulovat dodatečný dluh v řádu bilionu korun.

Reklama

Doporučované