Hlavní obsah

Nesmyslné a příliš přísné. Opozice tepe vládní plán na omezení pohybu

Foto: Profimedia.cz

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem.

Reklama

26. 2. 16:44

Opozice považuje plány vlády na omezení pohybu za příliš velké utahování šroubů. Předsedové opozičních stran si nejsou jistí, jestli tento typ lockdownu bude fungovat.

Článek

Vláda plánuje velmi citelně omezit lidi v pohybu. Okres by občané podle návrhu mohli opouštět jen ve výjimečných případech. A ve volném čase by –⁠ například při cestě do přírody –⁠ směli být jen na území katastru domovské obce.

V pátek odpoledne to před poslanci ve Sněmovně řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Například podle komunistů je nápad s omezením pohybu na katastr obce příliš drastický.

„Omezení na okres nebo na kraj je daleko přijatelnější. Zejména v této době, kdy je potřeba spíš ten ventil napětí mezi lidmi uvolňovat než zpřísňovat. Tím neříkám, že je třeba uvolňovat opatření. Ale je potřeba dělat opatření citlivě,“ reagoval v rozhovoru pro Seznam Zprávy šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik na plány vlády.

Předseda ODS Petr Fiala se obává, že to povede jen k větší nedůvěře vůči státu a přijímaným opatřením. Podle Fialy navíc o takovém omezení nepadlo při jednáních v minulých dnech ze strany vlády ani slovo.

„Není mi jasné, proč by se například obyvatelé velkých měst s vysokou koncentrací lidí mohli pohybovat i desítky kilometrů, ale obyvatelé malých vesnic, kde je málo obyvatel, jen pár stovek metrů. Nedává to smysl. Mám pochybnosti o tom, zda tento typ lockdownu bude fungovat a čeho tím chce vláda dosáhnout,“ napsal v SMS zprávě Seznam Zprávám Fiala.

Nedůvěra ve vládu

Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana jsou to tvrdá opatření a rád by věřil, že zaberou. Velkým problémem podle něj je, že lidé už mají plné zuby měnících se opatření a vládě už prostě nevěří.

„Jsem rád, že snad vláda vyslyší mou námitku, aby se pohyb neomezoval jen na 1 kilometr od bydliště. To by bylo velmi tvrdé a v případě, že nezavřeme průmyslové provozy, samo o sobě i nesmyslné opatření. Mám i tak trochu problém s tím, že řada lidí, třeba z Prahy, se nedostane do přírody –⁠ přitom kvůli imunitě je zvlášť žádoucí mít možnost pohybu na čerstvém vzduchu,“ reagoval na plán vlády ohledně omezení pohybu předseda STAN Vít Rakušan.

Proti navrženým opatřením je i Tomio Okamura, jehož hnutí SPD v pátek ve Sněmovně nepodpořilo ani pandemický zákon.

„Plošná opatření nejsou řešení, jelikož čísla prokazatelně narůstají –⁠ navíc lidé nevědí, kde přesně končí katastr jejich obce,“ napsal v SMS zprávě Seznam Zprávám Okamura.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované