Hlavní obsah

Záznam demonstrace: „Odstoupit" skandovaly tisíce lidí na Václavském náměstí na adresu Babiše

Přímý přenos Seznamu: Demonstrace proti Andreji Babišovi na Václavském náměstí. (Video: Seznam)

 

Reklama

5. 6. 2018 17:57
aktualizováno • 5. 6. 2018 21:13

Od 18 hodin začala demonstrace proti Andreji Babišovi, kterého prezident ve středu podruhé jmenuje premiérem. Proti vládě Babiše s podporou komunistů protestovaly tisíce lidí napříč republikou.

Článek

Na Václavském náměstí v Praze i v dalších městech se konají demonstrace proti vládě Andreje Babiše. Organizátoři ze skupiny Milion chvilek pro demokracii chtějí společně s lidmi, kteří jsou nespokojení se současnou politickou situací, dát hlasitě najevo, že vládu za účasti komunistů a trestně stíhaného premiéra nechtějí.

Před plným Václavským náměstím vystoupili bývalí kandidáti na prezidenta lékař Marek Hilšer a bývalý poradce Václava Havla a diplomat Pavel Fischer. Oba vyzývali k boji proti komunismu a vyjádřili naději v lepší zítřky. Senátor Václav Láska ocenil vlajky EU, které vlály nad některými demonstranty. Na pódiu vystoupili i vyslanci některých politických stran - Vít Rakušan za STAN, Jiří Pospíšil za TOP 09, Marek Výborný za KDU-ČSL, Mikuláš Ferjenčík za Piráty, Jiří Dienstbier za ČSSD a Miroslava Němcová za ODS.

Evropská unie není jen prostor na dotace, zaznělo z úst několika politiků. Jiří Pospíšil se o zítřku, kdy bude jmenován Andrej Babiš premiérem na Pražském hradě, vyslovil jako o tragickém dni pro Českou republiku. Mikuláš Ferjenčík řekl, že jeden z hlavních důvodů, proč se Andrej Babiš snažil dostat do čela vlády je, aby mohl dosazovat na určitá místa své podržtašky. Jiří Dienstbier upozorňoval na to, že je nutné hájit demokracii každý den, vyzval k ochraně Senátu, veřejnoprávních médií i Ústavního soudu.

„Zdravím všechny pražské i mimopražské kavárny,” začala svůj projev Miroslava Němcová, „máme tu osmičkový rok, a ten je pro naši republiku nebezpečný. Ale nejsme na kolenou, máme sílu, i když to bude těžké, ale musíme být silní, svobodní a nesmíme se bát.”

„Budeme bít na poplach do hrnců, pokliček, kastrolů a vařeček! Přidejte se, ať jste kdekoliv, a sdílejte fotky vašich protestů pod hashtagem #poslednizvoneni a #japrijdu,” vyzývali organizátoři akce na facebookové události své příznivce. Podmínky mají dvě: Aby byl premiérem ČR jmenován někdo, kdo není trestně stíhaný, má čisté lustrační osvědčení a má vyjednanou většinu ve Sněmovně, a aby ANO i ČSSD odmítly vznik vlády závislé na podpoře komunistů.

Do úterního protestu se zapojili lidé z téměř 200 obcí v České republice, ale i v zahraničních městech - například Londýně, Frankfurtu nad Mohanem, Oslu, Bruselu, Bratislavě nebo španělskě Pamploně.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené