Hlavní obsah

Přítomnost znečišťujících látek v brněnské vodě bude zkoumat VUT

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

26. 8. 2020 18:34

Kvalitu vody v Brně budou zkoumat odborníci z Vysokého učení technického (VUT), zjistí přítomnost znečišťujících látek.

Článek

Budou se tak podílet na projektu, který vzešel od obyvatel města z participativního rozpočtu. Město za něj zaplatí téměř tři miliony korun. „Výsledkem ročního měření bude studie o přítomnosti znečišťujících látek jak v pitné vodě ve vodovodu, tak na výstupu z čističky,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Předloňský ročník participativního rozpočtu Dáme na vás vyhrál s více než 2500 hlasy nápad Zdeňka Herblicha. Projekt předpokládá, že v pitné vodě zůstávají nežádoucí látky, které nynější čisticí procesy nedokážou zachytit. Může jít například o zbytky léků, pesticidů, hormonů nebo o mikroplasty.

VUT bude jednou měsíčně odebírat vzorky na několika místech ze zdroje pitné vody i z vody odpadní a kanalizační sítě. „S kvalitou vody souvisí zdraví člověka, což je v této době obzvláště důležité. Studie ukáže, jaká situace se znečištěním vody opravdu je a zda jsou stávající procesy schopny se s tím vypořádat,“ řekl Koláčný.

Uvedl také, že se pro zajištění kvalitní vody budou případně hledat nová řešení.

O brněnskou pitnou i odpadní vodu se starají Brněnské vodárny a kanalizace, což je firma vlastněná městem a francouzskou společností Suez Environment. Pitná voda pochází z podzemního zdroje v Březové nad Svitavou a Vírské nádrže.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované