Hlavní obsah

Promořený Důl Darkov: Každý horník musí na test. Zbrzdí to těžbu

Foto: Seznam Zprávy

V Dole Darkov se mezi horníky rozšířil nový typ koronaviru.

Reklama

22. 5. 2020 12:34

Důl Darkov u Karviné je jedním z center nákazy covid-19. Hygienici všechny horníky testují, a o víkendu proto těžba poběží v omezeném provozu.

Článek

V karvinském Dole Darkov, jenž dnes patří státnímu OKD, se objevilo ohnisko nemoci covid-19 a počet nakažených aktuálně stoupl na 120 horníků a 12 jejich příbuzných. Celkem mají hygienici okolo 150 pozitivních testů, některé nakažené horníky stále dohledávají. Nákaza se zřejmě rozšířila při kontaktu v šatnách při střídání směn. Premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že se kvůli koronaviru úplně nezastaví těžba v Darkově.

„Když jsem mluvil s ředitelkou krajské hygienické stanice, tak ta nákaza (podle ředitelky) nepřišla ze zahraničí. Ale jak se měnily směny, tak tam došlo ke kontaktu v šatnách a sprchách,“ řekl Babiš při návštěvě 42. mechanizovaného praporu v Táboře.

Dodal, že nakažení lidé zůstávají v izolaci a v karanténě. „Příčina (šíření nákazy) je asi i v tom, že v dolech nebylo možné v dostatečné míře použít doporučené dezinfekční prostředky. Samozřejmě že ta situace má dopad na těžbu,“ uvedl premiér.

Hygienici chtějí do pondělí všechny horníky otestovat, těžba proto bude o víkendu omezená.

„Provoz Dolu Darkov během víkendového testování omezíme na nezbytné minimum tak, aby byla zajištěna bezpečnost této lokality,“ uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

„My se tu nebojíme už vůbec ničeho“

Případné další omezení provozu má v rukou krajská hygienická stanice a vedení OKD. Vzhledem k situaci těžební společnosti většina lidí doufá, že k tomu nedojde, řekl redakci hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

„Aby bylo jasno, zavřít se to nedá, dá se to pouze utlumit na minimální činnosti, jako je odvětrávání a odčerpávání vody,“ řekl Vondrák. „Byla zavedena přísná opatření. Jak já to čtu ze sociálních sítí, tak se horníci nákazy nebojí, spíš jejich manželky,“ dodal.

Podobně to vidí i předseda Sdružení hornických odborů Vítězslav Sznapka.

„My se tu nebojíme už vůbec ničeho, na shledanou,“ řekl Sznapka redakci.

Nakažený je i syn jednoho z horníků, který navštěvuje ZŠ Generála Svobody v Havířově. Školu proto čeká dezinfekce.

„Další nakažení nejsou,“ řekla redakci Seznam Zpráv ředitelka Dagmar Kondělková. „Výuka devátého ročníku v příštím týdnu nebude probíhat, od 25. května ale začnou vzdělávací aktivity žáků prvního stupně. Dodržujeme všechna nařízení a doporučení ministerstva školství a zdravotnictví,“ dodala.

Do Karviné míří armáda

Do Karviné přijedou kvůli Darkovu další čtyři vojenské mobilní týmy, sdělil ČTK Martin Ogořalek z Krajského vojenského velitelství (KVV) Ostrava. Jejich hlavním úkolem je odebírání vzorků od osob, které se dostaly do kontaktu s nakaženým. Vzorky pak vojáci odvážejí do laboratoří.

„Dva mobilní týmy jsou již na místě, další tři skupiny vojáků k prvotnímu zaškolení dorazí do Ostravy už dnes, šestá skupina v sobotu a další vojáci jsou připraveni v pohotovosti,“ uvedl ředitel KVV Jaroslav Medek.

Hygienici budou při plošných testech kvůli koronaviru v Dole Darkov testovat 2 400 lidí. Původně se mluvilo o tom, že o víkendu se bude testovat zbývajících zhruba tisíc zaměstnanců. Testy už začaly a potrvají do pondělí. ČTK to řekla krajská hygienička Pavla Svrčinová.

„S testy už se začalo, čekali jsme na vyfárání a začínali jsme tam už ve 4:30. Nakonec těch zaměstnanců je skoro 2 400. Dneska se dělá 250 až 300 testů, v sobotu se bude dělat 700, v neděli 500 a v pondělí se dodělá zbytek. Potrvá to čtyři dny,“ uvedla Svrčinová.

Nemocní jsou i zahraniční pracovníci. Jde o čtyři pendlery z Polska a jednoho Slováka, který v Česku žije delší dobu. Hygienikům při dohledávání kontaktů komplikuje práci skutečnost, že se s některými horníky nemohou spojit a nemají na ně potřebné kontakty.

Pro Důl Darkov platí přísná opatření. Při vstupu si musí každý pracovník vydezinfikovat ruce a projít před termokamerou. Společnost zajistila pro všechny zaměstnance dezinfekční prostředky a roušky. Pro důlní pracovníky platí povinnost nosit respirátory, rukavice a ochranné brýle. Třikrát denně se dezinfikují společné prostory, šatny, výdejny a další místa. Na dolech se denně dezinfikují dopravní nádoby a vozy pro dopravu zaměstnanců. Zaměstnanci z Dolu Darkov se nepřesouvají na jiná pracoviště. V karvinských dolech pracuje zhruba 8 400 lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované