Hlavní obsah

Průměrná sazba hypoték v květnu klesla na 2,8 procenta

Kolik stojí byt na hypotéku? (Video: Aleš Černý, Seznam Zprávy)

 

Reklama

19. 6. 2019 8:02

Sazby klesají čtvrtý měsíc v řadě, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby vesměs rostla. Zájem o hypotéky se v květnu zvýšil.

Článek

Nízké sazby přilákaly do bank více klientů než v dubnu. Celkem za pátý měsíc roku bylo sjednáno 6977 hypoték, o 582 více než v předchozím měsíci. Lidé si sjednali hypotéky za 15,927 miliardy korun, zhruba o 1,3 miliardy více než v dubnu. Jde o nejvyšší objemy od listopadu loňského roku.

„Díky akčním nabídkám průměrné úrokové sazby Hypoindexu během května klesly až na 2,8 procenta. Objem sjednaných úvěrů poprvé letos překonal 15 miliard Kč, což by ještě loni znamenalo velmi špatný měsíc, avšak letos jde o rekordní objem,“ uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl. Proti loňskému květnu počty sjednaných hypoték klesly o 842 a objem o 0,83 miliardy korun.

Propady hypotečního trhu za prvních pět měsíců jsou proti roku 2018 a zejména roku 2017 obrovské, doplnil poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura. Podle propadu v kusech je vidět, že na hypotéku skutečně dosáhne méně žadatelů. „A na tom se moc měnit nebude. Podle objemu je vidět, že nemovitosti jsou podstatně dražší a průměrná hypotéka stále rychle roste,“ podotkl.

„Proti začátku roku se hypoteční trh začíná vzpamatovávat. Desetinový meziroční pokles nově sjednaných hypoték je po všech regulacích hypotečního trhu nad očekávání,“ uvedl ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Jedním z příznivých faktorů je vývoj úrokových sazeb, které přestaly růst a nabraly opačný směr. „V červnu se pravděpodobně dočkáme obdobných čísel nově sjednaných hypoték jako v květnu, přes léto pak nastane mírný útlum, což je vzhledem k prázdninám a dovoleným logické. Aktuální vývoj sazeb nenasvědčuje tomu, že by se ceny hypoték razantně měnily,“ dodal.

Ačkoliv je základní úroková sazba nejvýše za posledních deset let, komerční sazby tomu ani v náznaku neodpovídají, dodal hypoteční specialista ChytryHonza.cz Daniel Horňák. Hlavním důvodem rostoucího objemu hypoték jsou podle něj klesající sazby a tím zlevňující hypotéky. „Již nyní se můžeme dostat u pětileté fixace na sazbu 2,49 procenta. V letních měsících nepředpokládám výraznější nárůst sazeb,“ poznamenal.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované