Hlavní obsah

Aktuální PES: Rizikové skóre je 57. Zbývá jediné místo s kritickou hodnotou

30. 11. 11:55
aktualizováno • včera 10:53

V Česku je nyní rizikové skóre na hodnotě 57 ze 100, což odpovídá třetímu stupni opatření proti covidu-19. Vyplývá to z dnešních údajů ministerstva zdravotnictví. Kritický stav hlásí Havlíčkobrodsko.

Článek

V současnosti v ČR platí opatření pro čtvrtý, tedy druhý nejhorší stupeň. Podle hodnoty rizikového indexu by se však barva systému PES mohla brzy změnit. Pokud se situace nezhorší, vstoupí republika do třetího stupně ve čtvrtek.

Přesun do třetího oranžového pásma by znamenal například zrušení omezení volného pohybu osob, otevření ubytovacích služeb nebo postupný návrat sportu.

Ministerstvo začalo zveřejňovat rizikové skóre, podle kterého se mohou začít uvolňovat protikoronavirová opatření na základě protiepidemického systému (PES), zhruba v polovině listopadu. Opatření jsou rozdělena do pěti pásem označených barevně od zelené přes žlutou, oranžovou a červenou až po fialovou.

Výpočet skóre vychází z hodnoty reprodukčního čísla, tedy průměrného počtu dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, podílu pozitivních ze všech denních testů za posledních sedm dní a počtu nakažených na 100 000 obyvatel v obecné a seniorské populaci.

Pokud se vypočítané číslo rizikového skóre dostane do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení tři dny. Poté změnu vyhodnotí expertní tým ministerstva zdravotnictví a navrhne vládě opatření zmírnit nebo zpřísnit.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené