Hlavní obsah

První živá aukce po roce. Hrstka bohatých se cítila jako na Oscarech

Podívejte se na první živou aukci po roce, kde se hrstka bohatých cítila jako na Oscarech. (Video: Jan Marek, AP)

 

Reklama

14. 5. 20:03

Něco mezi VIP salonkem na letišti a televizním studiem. První živá aukce Sotheby's od března 2020 byla jen s hrstkou vybraných, co ale utratili přes 12,5 miliardy. A za Banksyho vůbec poprvé v historii dražení platili kryptoměnou.

Článek

„Dobrý večer dámy a pánové, a vřelé uvítání u Sotheby's, ať už se dnes večer díváte odkudkoliv na světě. Tohle je přelomový moment, poprvé od začátku pandemie se můžeme setkat ve významném počtu našich klientů, zde v naší newyorské prodejní síni,“ uvedl aukci Oliver Barker, vyvolávající u prestižního domu Sotheby's.

Namísto stovek jen pár desítek hostů jako v kabaretu

Na první dražbu po více než roce pozval aukční dům Sotheby's do své newyorské prodejní síně zhruba 50 vybraných hostů - místo obvyklých 600 lidí, kteří bývali natěsnaní rameno na rameni. Hrstce pozvaných se tak nabízel nebývalý komfort, který se prý vyrovnal i atmosféře na předávání Oscarů. Zahrnoval křesla i menší gauče jako z kabaretu nebo servírky roznášející šampaňské, píše deník Wall Street Journal.

Stupňovanou síň ve stylu amfiteátru navrhoval designér David Korins z divadla na Broadwayi. Tentokrát se ale zaměřil spíš na rozestupy a dobrý výhled pozvaných na vyvolávajícího s kladívkem. Ten totiž dražil mimo jiné i obraz od streetartového umělce Banksyho, který v historii aukce dražitelům vůbec poprvé otevřel dosud nevídanou možnost. „Vezměte prosím na zřetel, že přijímáme kryptoměny, jako oficiální způsob u položky č. 104 - Banksyho,“ vysvětlil Barker.

Banksy se prodal za dvojnásobek. Platit šlo i bitcoinem

Obraz streetartového umělce s názvem Love is in the Air se vydražil po 15 minutách přihazování i mezi virtuálně připojenými dražiteli z Londýna a Hongkongu. A to za dvojnásobek původního odhadu, který činil nanejvýš pět milionů dolarů.

Výslednou cenovku 11 milionů dolarů ještě zvýšily poplatky a daň na 12,9 milionu dolarů, což je v přepočtu na zhruba 271 milionů korun. Na aukci ale zazářili třeba i autoři jako Diebenkorn, Basquiat či Monet. Celkem se ze tří období - impresionismu, současné a moderní doby - vydražila díla za 597 milionů dolarů, tedy zhruba 12,5 miliardy korun. Přenos aukce sledovalo 1,7 milionu lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované