Hlavní obsah

Půjdeme prostě na procházku ve 20 lidech. Školky vědí, jak obejdou nařízení

Foto: Profimedia.cz

Venku se od pondělí budou moci lidé scházet ve skupině dvaceti lidí, to samé platí pro děti.

Reklama

8. 4. 2021 19:00

Předškoláci do mateřských škol mohou, mladší děti ne. Menší školky ale vymyslely řešení, jak opatření obejít – půjdou na procházku.

Článek

Do školek budou od pondělí chodit pouze předškoláci, a to v počtu maximálně patnácti dětí. Od stejného dne je přitom povoleno scházet se v deseti lidech v místnosti a ve dvaceti venku. Menší školky, jako jsou lesní nebo soukromé, proto nerozumí, proč by do školky nemohly chodit i mladší děti v takto omezeném počtu.

„Úplně to nechápeme,“ říká zástupkyně soukromé školky, která si nepřála být jmenována. „Jsme soukromá školka a v každé třídě máme pouze 12 dětí na dva pedagogy. Je to pro nás strašně nevýhodné, otevírat jen pro předškoláky. Z dvanácti dětí je to asi sedm z nich,“ vysvětluje.

„Samozřejmě rodiče si také stěžují. Jsou hodně pracovně vytížení a potřebují, aby děti chodily do školky,“ pokračuje. Vymysleli tak ve školce jiné řešení, které je v souladu s opatřeními a které alespoň částečně uleví rodičům mladších dětí.

Procházka ve dvaceti lidech

„Tím, že je venku povoleno scházet se ve dvaceti lidech, máme v plánu, že se prostě sejdeme u nás před hřištěm a půjdeme do parku na dvě hodiny. Bude se to týkat i těch mladších dětí,“ vysvětluje zástupkyně školky. „Alespoň na chvíli tak vyhovíme rodičům, aby mohli fungovat,“ pokračuje. V takovém případě podle ní navíc není vyžadován test.

S režimem pouze předškolních dětí nesouhlasí ani ředitelka Lesní mateřské školky Venku Karolína Kostínková. „Absolutně s tím nesouhlasím. Je to nepochopitelné. Dokonce jsem na Ministerstvu zdravotnictví a na Ministerstvu školství žádala o výjimku, abychom mohli fungovat normálně i s mladšími dětmi,“ vysvětluje Kostínková. „U nás ve školce máme 11 dětí a z toho je půlka předškoláků. Je ekonomicky nevýhodné otevírat jen pro ně,“ pokračuje.

„Domluvila jsem se i s krajskou hygienickou stanicí na nějakém postupu a podporují nás, ale nejsou pravomocní nám to povolit,“ vysvětluje Kostínková.

„Dokonce mi i volal někdo z ministerstva a ptal se, na co se odvolávám. Samozřejmě jsem argumentovala tím, že naše statistika je dobrá. Nebyli jsme v karanténě ani jednou od loňského roku. Navíc je to u nás bezpečné, protože většinu času trávíme venku. Máme velkou zahradu a úzkou spolupráci s rodiči,“ hájí se Kostínková. Nevidí smysl v tom, otevírat školku pouze pro předškolní děti, když je podle ní vše bezpečné.

O výjimku žádala 29. března a tento čtvrtek odpoledne jí Ministerstvo školství odpovědělo, že výjimku lesním školkám udělovat nebude, a platí tak pro ně stejná pravidla jako pro ostatní školky.

Sama pak přiznává, že jsou cesty, jak se nařízení dá obejít. „Samozřejmě další věc je, že se to dá neoficiálně obejít. Může fungovat takzvaný lesní klub, což je neoficiální skupinka dětí, a v tu chvíli by to mohlo fungovat, protože je povoleno deset lidí v místnosti,“ vysvětluje pro Seznam Zprávy. „Neradi bychom ale obcházeli zákon,“ míní.

Nařízení se nelíbí ani rodičům

Nařízení rozdělit předškoláky a mladší děti se nelíbí ani rodičům, shodují se obě zástupkyně školek. Stejně tak to dokazuje e-mail, který matka dětí Anna Karasová adresovala vládě a následně ho poskytla redakci Seznam Zpráv.

„Od příštího týdne se prý může shromažďovat uvnitř deset lidí, domluvila jsem tedy hlídání devíti mladších školkových dětí u jedné paní chůvy doma, hned vedle školky. Odpoledne je vyzvednou rodiče a půjdou na hřiště vedle školky, kde si budou hrát s předškoláky ze stejné třídy. Stále čekám na Vaši odpověď, kde mi zdůvodníte, proč je toto epidemiologicky lepší varianta, než když budou všechny tyto děti ve stejné třídě. Těchto devět dětí nikdo testovat nebude,“ začíná e-mail s tím, že je to myšleno s nadsázkou.

Anketa

Je podle vás přínosné otevřít školky pouze předškolákům?
Ano
22,4 %
Ne
77,6 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 7698 čtenářů.

„Vládo a vážení epidemiologové, veřejnost čeká na vysvětlení, v čem je hromadné hlídání dětí ve velkých skupinách bez testování epidemiologicky lepší než kompletně otevřené školky s testováním,“ pokračuje Karasová. „Moje děti už se těší za svými kamarády předškoláky na jejich oblíbené hřiště, až je po takové době obejmou. Před branou školky se totiž může potkat jakýkoli počet dětí, protože koronavirus je zřejmě jen uvnitř budovy školky,“ zakončuje Karasová e-mail.

Podle ředitelky základní a mateřské školy v Plzni Hany Stýblové je naopak dobře, že zatím mladší děti do školek nebudou docházet. Za čtrnáct dní se to podle ní může změnit. „Koho pak vyberete, aby chodil? Myslím, že prostě teď je to takto, a jestli je to pouze na čtrnáct dní, tak jedině dobře,“ řekla Seznam Zprávám Stýblová.

Reklama

Doporučované