Hlavní obsah

Rajoy po postu španělského premiéra opouští i funkci předsedy Lidové strany

Změny na španělské politické scéně. (Video: Reuters)

 

Reklama

5. 6. 2018 17:28

Španělský expremiér Mariano Rajoy uvedl, že je čas udělat tečku za jeho působením na postu předsedy španělské Lidové strany. O tom, kdo bude jeho nástupcem, rozhodne sjezd strany.

Článek

Bývalý premiér španělské konzervativní vlády Mariano Rajoy, jehož kabinetu vyslovil v pátek parlament nedůvěru, v úterý oznámil, že opouští funkci předsedy Lidové strany (PP). Tu zastává od roku 2004.

„Nastal čas udělat konečnou tečku za touto etapou. Lidová strana musí pokračovat kupředu a budovat své dějiny ve službách Španělů pod vedením jiné osoby,“ řekl podle agentury AFP 63letý politik po setkání s vedením strany.

Na postu předsedy strany Rajoy zůstane do doby, dokud sjezd nerozhodne o jeho nástupci.

Španělští poslanci v pátek vyslovili nedůvěru Rajoyově vládě; bylo to poprvé od pádu diktatury v roce 1975, co parlament vyjádřil kabinetu nedůvěru. Rajoye, který byl premiérem od prosince 2011, vystřídal v premiérské funkci lídr socialistů Pedro Sánchez.

Návrh na vyslovení nedůvěry podali socialisté kvůli několik let staré korupční kauze bývalých regionálních politiků PP, v níž minulý měsíc padl verdikt s vysokými tresty. Rajoy se před poslanci hájil tím, že nikdo z jeho ministrů ani ze současného vedení PP odsouzen nebyl a že korupce existuje ve všech stranách.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené