Hlavní obsah

Rakousko od pondělní půlnoci zavede celostátní lockdown pro neočkované

Foto: Profimedia.cz

Země opatřením bojuje proti čtvrté vlně covidové pandemie.

Reklama

14. 11. 13:07
aktualizováno • 14. 11. 13:32

Lidi bez dokončeného očkování proti covidu-19 v Rakousku od pondělí čeká celostátní uzávěra. Oznámil to dnes kancléř Alexander Schallenberg po jednání s hejtmany spolkových zemí.

Článek

Ve snaze zamezit šíření nemoci covid-19 Rakousko zavádí přísnější opatření. Lidi bez dokončeného očkování proti covidu-19 v Rakousku čeká od pondělí celostátní uzávěra. Po jednání s hejtmany spolkových zemí to dnes oznámil kancléř Alexander Schallenberg.

„Musíme zvýšit proočkovanost. Je ostudně nízká,“ řekl Schallenberg na tiskové konferenci. Celostátní statistiky ukazují, že přibližně 65 procent rakouské populace je plně naočkováno, což podle agentury Reuters zaostává za průměrem v Evropské unii, který činí 75 procent.

Kancléř řekl, že opatření má platit od půlnoci. Ještě dnes večer ho má schválit hlavní výbor Národní rady, který schvaluje nařízení vlády.

„Nečiníme tento krok s lehkým srdcem, ale bohužel je nutný,“ uvedl Schallenberg a dodal, že existuje relevantní rozdíl ve výskytu pandemie mezi očkovanými a neočkovanými.

Schallenberg a ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein přitom varovali, že mohou přijít ještě přísnější opatření. Podle kancléře je také rozhodující, aby byla opatření kontrolována. Jejich porušování má být „důsledně sankcionováno“.

Omezení pohybu bude platit pro všechny osoby, které nejsou očkované a zároveň se v posledních 180 dnech nezotavily z koronavirové nákazy. Už nyní v Rakousku nemají neočkovaní přístup do restaurací, na sportovní akce nebo do kadeřnictví. Nové je pro neočkované to, že budou omezeni i při nakupování. Nakoupit si budou moci jen zboží každodenní potřeby. Nadále mohou navštěvovat zdravotnická zařízení, školy nebo místa k „uspokojování základních náboženských potřeb“.

Z omezení, které bude zatím platit deset dní, jsou vyjmuty děti mladší 12 let; lidí s jednou dávkou vakcíny se lockdown nebude týkat, pokud předloží negativní PCR test.

Lockdown pro neočkované v Rakousku, které má zhruba 8,9 milionu obyvatel, postihne přibližně dva miliony lidí. Někteří experti tvrdí, že opatření je nedostatečné, a požadují, aby se všichni, tedy i očkovaní a uzdravení, museli prokazovat negativním PCR testem při návštěvě restaurace.

V Rakousku epidemie v posledních dnech výrazně sílí, země zaznamenává nové rekordy v denních počtech nově nakažených. V sobotu úřady registrovaly dosud nejvyšší přírůstek 13 152 infikovaných. Dnes hlásí 11 552 pozitivních testů za uplynulých 24 hodin, což je nejvyšší nedělní hodnota od začátku pandemie. Dalších 17 lidí v souvislosti s covidem-19 zemřelo. V současnosti je v Rakousku v nemocnicích 2327 lidí s koronavirem, z toho 433 na jednotkách intenzivní péče.

Nejhorší je epidemická situace ve spolkových zemích Horní Rakousy, které sousedí s Jihočeským krajem, a Salcbursko. Obě už dříve ohlásily uzávěru pro neočkované proti covidu-19 od pondělí. Schallenberg už v pátek upozornil, že počítá s tím, že se s hejtmany spolkových zemí dohodne na celostátním lockdownu.

Rakousko se už minulý pátek rozhodlo zpřísnit protipandemická opatření a od pondělí se tamním lidem neočkovaným proti covidu-19 podstatně ztížily podmínky pro běžný život.

Takzvaný 2G systém (geimpft, genesen – očkovaný, uzdravený), který od pondělka vešel v platnost, vyřadil ze hry potvrzení o negativním výsledku testu na covid coby dokladu o bezinfekčnosti. Aby Rakušané nyní mohli třeba do restaurací, na kulturní akce či na návštěvu pečovatelského domova, musí se prokázat dokladem o vakcinaci, nebo prodělání nemoci. Na veřejných místech, kde lidem dosud stačila rouška, jsou navíc povinné respirátory typu FFP2.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované