Hlavní obsah

Re.volt v Brně nasadí až 350 elektrokoloběžek, přidá se i Bolt

Foto: město Brno

Ilustrační snímek.

Reklama

23. 3. 16:21

Nově si lidé v Brně půjčí koloběžky a skútry značky re.volt. Ostravský carsharingový start-up je spolu s estonským Boltem, který se připojí ve středu, čtvrtou společností, jež tyto sdílené dopravní prostředky v Brně nabízí.

Článek

Re.volt do ulic postupně nasadí až 350 elektrických koloběžek a 80 skútrů. V souvislosti s půjčováním koloběžek jiných značek se již dříve v Brně objevil problém s jejich nevhodným odkládáním například uprostřed chodníků. Má to vyřešit dohoda mezi městem a poskytovateli sdílených koloběžek.

„Od dubna nabývá platnosti dohoda, která obecně definuje snahu všech, kteří ji podepsali, o eliminaci nevhodně odložených koloběžek. Konkrétní řešení, jak toho dosáhnout, si pak každá ze společností nastavuje sama,“ řekla Anna Dudková z brněnského magistrátu.

Kromě černozelených koloběžek značky Lime a modrých Yoyoway mohou lidé nově využít žluté od společnosti re.volt. Její zástupci se s vedením města dohodli na tom, jak zamezit chaotickému odkládání koloběžek ve veřejném prostoru. K parkování poslouží stojany pro jízdní kola nebo prostranství, kde nebudou omezováni chodci či auta.

„Systém re.voltu povolí jízdu na koloběžce pouze na základě dokladu totožnosti. Zaznamenává také každé parkování. Nebude-li vozidlo odstaveno na místě k tomu určeném, uživateli se automaticky přičte pokuta 250 korun. Při opakování prohřešků ho ze systému natrvalo vyřadíme,“ uvedl ředitel společnosti Pavel Kuchta.

K výpůjčce poslouží mobilní aplikace spárovaná s telefonním číslem. Koloběžku si vypůjčí každý nad 18 let, skútr lidé s platným řidičským průkazem skupiny B. Před jízdou bude potřeba vložit do systému alespoň jeden doklad totožnosti, ověřit platnost platební karty a dobít z ní kredit ve výši 60 korun. Omezen bude noční provoz, standardní cena minuty jízdy na koloběžce bude tři koruny a na skútru čtyři koruny.

Postih při nesprávném parkování nemine ani uživatele kol a koloběžek značky Bolt, která službu v Brně spustí ve středu. „Dle domluvy s brněnským magistrátem je bude možné parkovat jen na vyznačených místech. Většinou to jsou stojany na kola nebo na zemi jasně označená místa. Veškeré informace bude mít uživatel v aplikaci, která mu zároveň nedovolí zaparkovat mimo tato určená místa. V případě, že by kolo nebo koloběžku nechal jen tak stát na ulici, bude mu účtována pokuta ve výši 750 korun,“ uvedl Martin Zajíc, manažer pro elektrická kola a koloběžky Bolt pro Českou republiku.

Bolt má v plánu po městě rozmístit na 600 elektrokol a elektrických koloběžek. Za prvních pět minut jízdy na elektrokole zaplatí zákazník pět korun za minutu, poté se minutová sazba sníží na čtyři koruny. Sazba za využití koloběžky se počítá stejně, jen činí o korunu méně, tedy čtyři, respektive tři koruny. Bolt zároveň v Brně spouští rozvážku jídla pod značkou Bolt Food.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované