Podcasty Vlevo dole a Ve vatě vítězí v anketě Podcast roku

Vyhlášení vítězů v anketě Podcast roku.

Pátý ročník ankety Podcast roku zná své vítěze. Dva pocházejí z podcastové dílny Seznam Zpráv – Vlevo dole si odnáší trofej v kategorii Zpravodajství a publicistika, Ve vatě je nejoblíbenějším podcastem v kategorii Byznys.

Posluchači podcastů rozhodli o vítězích ankety Podcast roku. Hlavní kategorii ovládl true crime podcast Opravdové zločiny, druhé místo získala zábavná talkshow Hype-cast. Na třetím místě se umístila politická talkshow Seznam Zpráv Vlevo dole.

Podcast Lucie Stuchlíkové a Václava Dolejšího také ovládl kategorii Zpravodajství a publicistika. V ní porazili Kecy a politika na druhém místě, na třetím místě se umístil zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12. V první desítce zpravodajských a publicistických podcastů se umístil ještě podcast Lenky Kabrhelové 5:59 (4. místo), Šťastný podcast (5. místo) a Ptám se já (8. místo).

„Celému týmu Vlevo dole moc gratuluji. Mít v první desítce této kategorie rovnou čtyři zástupce je krásný pocit a důkaz, že Seznam Zprávy jsou jasným podcastovým lídrem v segmentu zpravodajství a investigativy,“ říká Radek Kedroň, zástupce šéfredaktora Seznam Zpráv pro investigativu a audio.

Kromě Vlevo dole bodoval už podruhé za sebou podcast Ve vatě, který zvítězil v kategorii Byznys a osobní finance. Byznysová redaktorka Seznam Zpráv Markéta Bidrmanová jej připravuje od podzimu 2021, nyní ve spolupráci se čtveřicí expertů – ekonomem Dominikem Stroukalem, investory Danielem Gladišem a Luborem Žalmanem a hypotečním expertem Liborem Ostatkem. Na druhém místě této kategorie se umístil Investiční podcast Vojty Žižky, na třetím místě jsou Škrty bratří Bittnerů.

Fotbalový podcast Seznam Zpráv Nosiči vody skončil ve své kategorii na 4. místě.

Letošní ročník doznal změn ve struktuře kategorií a způsobu hlasování. Místo porot rozhodují o vítězích ve všech kategoriích pouze fanoušci – výjimkou je kategorie Objev roku, ve kterém rozhodovala porota složená z podcasterů, mediálních matadorů i expertů na digitální komunikaci. Objevem roku se podle nich stal podcast Pod svícnem, který prostřednictvím rozhovorů mapuje reálné příběhy domácího násilí. Připravuje jej stejnojmenná iniciativa zasazující se o osvětu a změnu legislativy v oblasti domácího násilí.

Ze slavnostního večera v Radlické kulturní sportovně, kterým provázel youtuber Jan Špaček, si cenu odnesl také podcast Host Lucie Výborné, šampion kategorie Talkshow, Brain We are, vítěz kategorie Životní styl a zdraví, Hodina dějepichu, která ovládla kategorii Vzdělávání, nebo Kriminálka jako nejoblíbenější veřejnoprávní podcast. Kategorii Sport ovládla fotbalová show Kudy běží zajíc, v kategorii Zábava uspěl Hype-cast a absolutní vítěz Opravdové zločiny má sošku i v kategorii True crime.

+9

V letošním ročníku pořadatelé zaznamenali přes 100 tisíc vyplněných hlasovacích formulářů. V některých kategoriích byly výsledky velmi těsné, rozhodovaly stovky hlasů - v kategorii Vzdělávání mezi prvním a druhým místem rozhodlo pouze 700 hlasů.

Pořadatelem soutěže Podcast roku jsou Active Radio, a. s. a Český rozhlas. Seznam Zprávy jsou hlavním mediálním partnerem.

Podcast roku 2023: Konečné výsledky