Hlavní obsah

Reforma penzí počítá s růstem odvodů živnostníků

Foto: Pixabay

Ilustrační foto.

Reklama

28. 2. 2020 16:03

O variantách reformy penzí jednala důchodová komise.

Článek

Všechny varianty reformy penzí počítají s růstem odvodů živnostníků. O jejich navýšení jednala v pátek důchodová komise. Debatovala o tom, že osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) by mohly platit pojistné ne z poloviny vyměřovacího základu, ale ze tří čtvrtin. Záměr po jednání Komise pro spravedlivé důchody popsala její předsedkyně Danuše Nerudová. Někteří opoziční politici plán kritizují. Odmítají také oslabování zásluhovosti.

„V tuto chvíli jsme hovořili o variantě zvýšení vyměřovacího základu OSVČ pro odvody záloh pro sociální zabezpečení, tedy rozdílu mezi příjmy a výdaji, z 50 na 75 procent. Hovořili jsme i o tom, zda jde změnu zavést skokově, nebo zda by měla být nějakým způsobem rozfázovaná,“ uvedla Nerudová. Podotkla, že i Evropská komise ve své zprávě o stavu Česka poukazuje na nízký vyměřovací základ živnostníků na sociální odvody. Šéfka komise dodala, že téma je citlivé, názory na ně se liší a shoda na něm není.

Komise projednávala dnes takzvanou technickou variantu reformy, která by měla nynější veřejný systém rozdělit na dva pilíře. Z nultého by se poskytoval solidární základní důchod z daní ve výši 30 procent průměrné mzdy a z prvního z odvodů zásluhová část penze. Doba péče o dítě, kdy rodič nemá příjem, by se počítala z jeho předchozího výdělku nebo z průměrné mzdy. S bonusy za potomka či za odpracované roky navíc se nepočítá. Financování by pak politici nastavili až v dalších pěti letech po rozdělení systému.

To zákonodárci opozičních stran kritizují. Podle nich by se mělo s reformou současně stanovit, z čeho se budou důchody platit. „Pro nás je nepřijatelné snižování zásluhovosti a to, aby byly náklady sanovány z odvodů živnostníků. Spravedlnost znamená, že se nebude snižovat zásluhovost. Musí se zohlednit, že někdo pracoval víc a déle, tito lidé nemohou být poškozeni,“ řekl po jednání komise místopředseda sněmovního sociálního výboru Jan Bauer (ODS).

Proti navyšování odvodů živnostníků a oslabování zásluhovosti se staví i TOP 09. „Je to zvrácená logika. Měli bychom nejdříve řešit systém příjmů, a to ruku v ruce s reformou. Nelze to oddělit, nelze to odsouvat. Tento postup k cíli nevede,“ řekla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podle poslance SPD Jana Hrnčíře není reformování možné bez zapojení Ministerstva financí. Kritizoval to, že se nynější přebytky z vybraného důchodového pojištění neodkládají na start reformy. „Vyjádřil jsem zásadní nesouhlas s tím, aby v podstatě nultý pilíř a minimální důchody financovali živnostníci, zvednutí vyměřovacího základu o polovinu je poměrně drastické řešení,“ řekl. Výdaje a příjmy na penze nelze oddělovat ani podle poslance Jiřího Dolejše (KSČM).

Šéfka komise zopakovala, že příjmy by měl zajistit mix opatření. Prostor pro další zvyšování odvodů zaměstnanců a zaměstnavatelů nevidí. „Na příští komisi bych již ráda zapojila Ministerstvo financí a očekávám, že se vrátíme k zapojení třetího pilíře (soukromého spoření), který je velmi podstatnou součástí systému a potřebuje projít výraznou změnou,“ řekla Nerudová. Příští jednání se uskuteční 3. dubna.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované