Hlavní obsah

Zahájení provozu nové základny záchranářů v Temném Dole v Krkonoších se opozdí

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

29. 11. 2021 21:42

Zahájení provozu nové výjezdové základny krajských zdravotnických záchranářů v Temném Dole na Trutnovsku se zřejmě o několik týdnů opozdí. Stavební práce jsou hotové, zbývá objekty dovybavit.

Článek

Původně měla základna zahájit provoz k 1. prosinci. „Je to hlavně proto, že subdodavatelské firmy, které měly do určitého termínu středisko dovybavit, to nestihnou. Jim zase z důvodu situace kolem covidu-19 váznou dodávky od jiných dodavatelů. Základna nebude proto včas vybavená takovým způsobem, aby posádka mohla odtud začít 1. prosince vyjíždět,“ řekl řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraj Libor Seneta.

Posunutí termínu očekává maximálně o jeden měsíc. „Nový termín nebyl ještě definitivně stanoven, ale čekáme, že by posádka mohla začít z Temného Dolu vyjíždět ještě během prosince nebo bychom zahájili na začátku příštího roku. To se ještě uvidí,“ řekl Seneta.

Nově proškolená posádka zdravotnických záchranářů, která měla od 1. prosince začít fungovat z Temného Dolu, bude od stejného data prozatím vyrážet z Trutnova. „V určité fázi ji přesuneme do Temného Dolu,“ řekl Seneta.

Smyslem stavby výjezdové základny v Temném Dole je přiblížit zdravotnické záchranáře k horským střediskům východních Krkonoš. Pozemní záchranná služba tam dosud zasahuje z Trutnova, což je do Pece a na Pomezní Boudy v Horní Malé Úpě poměrně daleko a dojezdové doby do těchto míst jsou na hranici zákonného limitu. Východní Krkonoše patří v hradeckém kraji k turisticky nejoblíbenějším oblastem.

„Troufám si říci, že až se otevře na horách plná zimní sezona, tak už bychom v Temném Dole mohli být,“ dodal Seneta.

Základna vznikla přestavbou dvou objektů, které patří kraji. Z jednoho bude výjezdová základna, z druhého vzdělávací a výcvikové středisko. Ve výcvikovém centru v Temném Dole se budou školit nejen krajští záchranáři, ale i policisté nebo hasiči. Základna se začala budovat v březnu 2020.

Cena za celý projekt základny a školicího střediska včetně vybavení bude 43,4 milionu korun včetně DPH, více než polovinu nákladů pokryje evropská dotace. Vybavení interiérů vyjde na 1,3 milionu korun se započtením daně a dodávka simulátorů na 3,9 milionu korun s DPH, uvedli dnes zástupci hejtmanství.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované