Hlavní obsah

První výstavu věnovanou Žďákovskému mostu mohou lidé vidět v píseckém muzeu

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

1. 6. 13:42

První výstavu věnovanou Žďákovskému mostu mohou ode dneška lidé vidět v píseckém Prácheňském muzeu. Jejím hlavním exponátem je přes pět metrů dlouhý model stavby zapůjčený z Národního technického muzea.

Článek

Výstava potrvá do 3. září. ČTK to řekl kurátor výstavy z Prácheňského muzea Jan Kouba.

„Mosty k Písku a k jeho okolí patří a jsou s ním spjaty. Ve městě máme nejstarší kamenný most, v blízkosti se nachází železobetonový Podolský most nebo železniční most v Červené nad Vltavou a nelze zapomenout ani na unikátní empírový řetězový most přestěhovaný z Podolska do Stádlce,“ uvedl.

Žďákovský most je svými rozměry a konstrukcí výjimečnou technickou památkou. Most je unikátní tím, že oba břehy Orlické přehradní nádrže spojuje jediným obloukem, který má rozpětí 330 metrů, což je i ve světovém měřítku ojedinělý údaj. Délka mostu činí 543 metrů, po konstrukci vede dvouproudá silnice ve výšce 50 metrů nad hladinou orlické přehrady. Hmotnost oblouku je 3100 tun, hmotnost veškeré použité oceli pak 4116 tun.

„Navazujeme na úspěšnou výstavu o železobetonovém mostě v Podolsku, která se konala v roce 2017. ‚Žďákovák‘ je další z unikátů našeho mostního stavitelství – ocelový obloukový silniční most na trase silnice Plzeň–Tábor, pojmenovaný po zatopené osadě Žďákov, překlenul hladinu orlické přehrady v roce 1967,“ uvedl Kouba.

Výstava představuje snímky, dokumenty a plány na výstavbu mostu přes řeku Vltavu, jak se o ní uvažovalo již za dob Rakouska-Uherska a později před a po skončení druhé světové války. Žďákovský most si řada lidí spojí s kauzou takzvaných orlických vrahů. Před 28 lety policejní potápěči našli na dně přehrady tři oběti pachatelů takzvaných orlických vražd. Vrazi rozčtvrcená těla dvou zavražděných podnikatelů uložili do sudů a zalili louhem. Sudy pak zaletovali a vhodili do přehrady. Třetí tělo policisté našli na dně přehrady zabalené do role pletiva. „I o téhle události je na výstavě krátká zmínka, protože to bohužel také k historii mostu patří,“ uvedl Kouba.

Reklama

Související témata:

Doporučované