Hlavní obsah

Krejcarová lávka za 70 milionů korun v Sokolově bude hotová až na konci srpna

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

19. 5. 2022 13:59

Termín dokončení Krejcarové lávky v Sokolově, která spojí centrum města s areálem Jižní lom, se opět posouvá. Radnice počítala s otevřením před sezonou v květnu, investor ale prodloužil termín na konec srpna.

Článek

Stavba přitom podle původních plánů měla být hotová již loni. Důvodem jsou vícepráce a chyby v projektu, kvůli kterým se navíc navýšily i náklady.

Původní cena za lávku podle projektu činila 58 milionů korun. Současné náklady včetně víceprací se pohybují kolem 68 milionů korun. Převážnou část peněz hradí ministerstvo ze státního programu, který pomáhá zahlazovat ekologické škody po těžbě v Ústeckém a Karlovarském kraji. Sokolov, jehož náklady byly původně dva miliony korun, se měl finančně podílet na veřejném osvětlení a na příjezdové rampě, která propojí most s cyklostezkou.

Náklady vzniklé chybami v projektu jdou za městem. „Náš podíl se z původních dvou milionů v současné době pohybuje na milionech sedmi. Předpokládáme ale, že velkou část dostaneme zpátky, vnímáme to totiž jako vzniklou škodu, pochybení projektanta,“ řekl místostarosta Jan Picka (nez.).

Radnice už musela řešit tři závažné nedostatky v projektu. „Projektant třeba zapomněl nacenit ocelová lana i na druhé straně. Je to velká položka, kterou budeme po něm vymáhat. Druhou položkou je to, že by se lávka výškově potkávala s parovodem, který je tam už desítky let. Poslední věc je, že na ocelovém napojení z cyklostezky zapomněl navrhnout zábradlí,“ uvedl místostarosta.

Stavba, která měla být hotová už loni, se potýkala i s dopady koronavirové epidemie a nedostatkem stavebního materiálu. Letos na jaře zase obdrželo vedení města oznámení o nepředvídatelných překážkách, jež mohou mít vliv na dokončení díla.

Lávka pro pěší byla navržena jako ocelový zavěšený most o třech spojitých polích s horní mostovkou. Hlavní trám je ze dvou nosníků a je prostřednictvím šikmých táhel zavěšen na ocelovém nosníku. Po dokončení propojí centrum města s rekreačním areálem na Jižním lomu. Do budoucna chce radnice lokalitu rozšířit, v plánu je tam vybudovat až 50 parcel pro výstavbu rodinných domů.

Reklama

Související témata:

Doporučované