Hlavní obsah

Vestavba koncertního sálu do Císařských lázní bude stát o 40 milionů více

Foto: Karlovarský kraj, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

12. 4. 2022 21:17

Vestavba koncertního sálu do budovy Císařských lázní v Karlových Varech se prodraží. Jediná nabídka dodavatele byla o 40 milionů vyšší, než se očekávalo. Zastupitelé souhlasili s navýšením nákladů na 156 milionů korun včetně DPH.

Článek

Vyšší náklady vyplývají hlavně z růstu cen na stavebním trhu. „My jsme vyhlásili veřejnou zakázku na vestavbu koncertního víceúčelového sálu do Císařských lázní, kde jsme měli po tržních konzultacích částku asi 116 milionů korun včetně DPH. Bohužel to bylo v závěru minulého roku. Od té doby došlo ke skokovému zdražení ceny stavebních materiálů a nabídka byla o 40 milionů vyšší. Byli jsme před rozhodnutím, zdali dofinancovat 40 milionů nebo odložit vestavbu sálu. Uvědomili jsme si, že pozdější vestavba by byla minimálně finančně stejně náročná a nevidíme horizont, kdy by mohly ceny poklesnout. Zároveň by to byl zásah do už rekonstruované budovy a také sál bude jedním z komerčně využívaných prostor, který bude pomáhat ekonomice provozu,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

Opozice dnes znovu zdůrazňovala, že náklady na rekonstrukci Císařských lázní a vestavbu koncertního sálu stále rostou. Samotná rekonstrukce národní kulturní památky měla stát podle smlouvy 828,8 milionu korun a měla trvat 3,5 roku, tedy do roku 2023. Už nyní ale přibyly některé vícepráce a i projekt se upravil právě kvůli tomu, aby vestavba koncertního sálu byla technicky proveditelná bez výraznějšího zásahu do budovy lázní. Podle posledních plánů by se konstrukce sálu měla v podstatě odkrytým stropem snést dovnitř budovy Císařských lázní.

Podle Kulhánka ale vyšší náklady reflektují situaci na stavebním trhu. Jak ale upozornil, u vestavby koncertního sálu nepůjdou všechny prostředky z rozpočtu Karlovarského kraje, projekt je přihlášen i do dotačního programu ITI Karlovy Vary, z něhož by kraj mohl získat až polovinu nákladů z evropských peněz.

Reklama

Doporučované