Hlavní obsah

V muzeu v Jičíně si lidé mohou vyzkoušet život handicapovaných

Foto: Unsplash

Ilustrační foto.

Reklama

10. 2. 2022 21:51

Interaktivní výstava nazvaná Lidé odvedle názorně a zábavnou formou ukazuje, s jakými překážkami se lidé se zrakovým, sluchovým a tělesným postižením potýkají.

Článek

Život lidí s postižením si mohou vyzkoušet návštěvníci Regionálního muzea a galerie v Jičíně. Výstava Lidé odvedle zároveň ukazuje, jak lze postiženým lidem co nejlépe pomoci. Tvůrci z nadace Sirius expozici zaměřili především na děti a žáky základních a středních škol. Výstava potrvá do 10. dubna.

Návštěvníci muzea se na výstavě vydají na pomyslný výlet. Musí se připravit na cestu, orientovat se v terénu nebo použít dopravní prostředek. V expozici proto nechybí například model autobusu nebo temný tunel znesnadňující orientaci. Výstava má několik částí věnovaných různým úkonům a zdravotním znevýhodněním.

Návštěvníci si zejména vyzkouší, jak se musí handicapovaní vypořádat se situacemi, které jsou pro zdravého člověka bezproblémové. „Jedna věc je o handicapech mluvit, ale úplně něco jiného je vyzkoušet si, jaké to je, pohybovat se s nějakým zdravotním znevýhodněním,“ uvedla manažerka projektu Vladimíra Tvrdková.

Výstavu si rodiče s dětmi mohou projít s pracovními listy. Pro učitele mají organizátoři přichystané metodické pokyny k daným tématům, které mohou pedagogové využít při práci ve svých hodinách.

Expozice se zatím loni představila v Plzni, Humpolci a Chomutově. Z Jičína by měla zamířit do Rakovníka a Pardubic.

Reklama

Související témata:

Doporučované