Hlavní obsah

Hrad Valdštejn v Českém ráji bude mimořádně otevřený tento i příští víkend

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

4. 1. 13:20

Hrad zůstane vánočně nazdobený. Novináře o tom informovala ředitelka městské společnosti Turnovské památky a cestovní ruch Eliška Gruberová.

Článek

Hrad, který založil kolem roku 1260 rod Markvarticů, má městská společnost Turnova ve správě.

Drtivá většina hradů a zámků v Libereckém kraji je nyní uzavřená. S výjimkou pondělí má každý den otevřeno jen státní zámek Zákupy na Českolipsku a od středy se po vánoční pauze přidá s každodenním provozem státní zámek Sychrov na Liberecku.

Hrad Valdštejn obvykle zahajuje sezonu v březnu či dubnu, v letošním roce tam mohou návštěvníci mimořádně už nyní. „Chceme umožnit návštěvníků, aby si vánočně vyzdobený hrad ještě prohlédli,“ řekla Gruberová. Hrad bude mít otevřeno o víkendových dnech tento a příští týden od 13:00 do 15:30. „Je to prohlídka většinou venkovních částí areálu,“ dodala Gruberová. Návštěvníci mohou vidět vyzdobenou kapličku sv. Jana Křtitele na prvním nádvoří, salonek s expozicí nazvanou Aehrenthalské Vánoce, kapli sv. Jana Nepomuckého s betlémem a malou výstavu o vánočních zvycích ve středověku a v Pojizeří. Za příznivých klimatických podmínek budou moci i na vyhlídku.

Valdštejn je nejstarším hradem v Českém ráji a patří mezi nejnavštěvovanější památky v Libereckém kraji. Za rok obvykle přijde mezi 54 000 až 57 500 návštěvníky, loni jich bylo kvůli omezením spojených s koronavirovou pandemii a pozdějšímu zahájení sezony méně, zhruba 51 500. „Není to zas tak rapidní pokles návštěvníků, jaké mají jiné objekty, které byly speciálně zaměřené na zahraniční klientelu,“ uvedla Gruberová.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované