Hlavní obsah

Buštěhradský zámek zatím není kompletně opravený, město hledá vhodný grant

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

3. 1. 9:07

Dotačních výzev na rozsáhlejší rekonstrukce památek není dostatek, jednou z možností jsou i granty na vzdělávací zařízení.

Článek

Nedávno město získalo od Středočeského kraje dotaci na menší průzkum a úpravy jedné z částí zámku, uvedla na dotaz ČTK starostka Buštěhradu Daniela Javorčeková.

„V příštím roce se budou provádět nějaké průzkumy a drobnější stavební práce nad infocentrem v místnosti, kde se našly nástěnné malby,“ uvedla Javorčeková.

Velká část zámeckých prostor už je opravená, ale na rekonstrukci stále čeká východní křídlo. Buštěhrad zde plánoval mimo jiné pobočku praktické školy a pedagogicko-psychologické poradny, avšak ani v tomto případě neuspěl s žádostí o grant. V západním křídle funguje buštěhradský městský úřad, zámecké prostory slouží též infocentru, jsou zde i kanceláře.

Středočeský kraj městu v roce 2017 bezúplatně převedl zpět část, kterou na něj město převedlo v roce 2010. Celý zámek tedy Buštěhradu patří téměř pět let.

Barokní zámek s klasicistní kaplí je nejvýznamnější památkou Buštěhradu. Podle dřívějších plánů zde mělo vzniknout reprezentační krajské sídlo, z čehož nakonec sešlo. Objekt je známý z korupční kauzy někdejšího hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD). Vrchní soud uznal jeho vinu v případech ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici. V této takzvané první větvi kauzy si Rath vyslechl sedmiletý trest vězení a dostal desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU.

Městský soud v Brně loni v listopadu rozhodl o podmíněném propuštění Ratha z vězení s délkou zkušební doby sedm let a také o dohledu probační a mediační služby. Na svobodu se ale Rath zatím nedostal, státní zástupkyně proti usnesení podala stížnost, není tedy pravomocné. Věc projedná brněnský krajský soud.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované