Hlavní obsah

Ve Frýdku-Místku se na podzim otevře rekonstruovaná budova školy ve Skalici

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

27. 7. 13:46

Ve Frýdku-Místku se na podzim otevře rekonstruovaná historická budova Základní a mateřské školy v městské části Skalice. Nezbytná renovace fasády, která již byla na hranici životnosti, bude město stát zhruba 2,5 milionu korun.

Článek

„V historické budově působí jak základní, tak mateřská škola. Radnice nynější renovací navázala na dříve provedené opravy školy, které souvisely s vysokou vlhkostí v budově. Bylo nutné vyměnit vzduchotechniku, provést hydroizolaci spodní stavby a vybudovat retenční nádrže. Také město nechalo nainstalovat nová plastová okna. Práce tehdy vyšly na 9,5 milionu korun,“ uvedla mluvčí magistrátu Jana Musálková Jeckelová.

Loni se podle ní ale ukázalo, že problematická je i fasáda budovy. Část venkovních omítek ze západní strany a také některé omítky říms odpadly. Omítka z jedné strany budovy tak musela být zcela odstraněna. Město proto připravilo projekt a technické služby začaly s opravami.

„Fasáda měla vážné nedostatky v soudržnosti. Začaly z ní odpadávat kusy a objevovaly se praskliny. Jedná se o jubilejní školu s prvorepublikovým charakterem s výzdobou na fasádě, kterou bychom velice rádi zachovali anebo alespoň věrně napodobili,“ uvedl náměstek primátora pro investice a finance Jiří Kajzar (Naše Město F-M). Dělníci tak musí oklepat venkovní omítky, vyrovnat zdivo a nanést sanační omítky a fasádní silikonový nátěr.

„Součástí oprav je také doplnění ocelového zakrytování roštů anglických dvorků, úprava prvků vzduchotechniky v rámci fasády a výměna vadného oplechování říms a parapetů. Rekonstrukce skalické školy má být hotova na podzim,“ upřesnila mluvčí.

Kromě školy ve Skalici město letní prázdniny využívá i k opravám některých dalších školských zařízení. Například v Mateřské škole Pohádka rekonstruuje elektroinstalaci a dělníci zateplují i přístavbu 1. Základní školy. „Je naším dlouhodobým cílem dostat školy ve městě na stejnou úroveň. A to jak v oblasti vybavení a kvalitní výuky, tak v oblasti zázemí a stavu školních budov i tělocvičen,“ dodal primátor Frýdku-Místku Petr Korč (Naše Město F-M).

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované