Hlavní obsah

Do repliky zvoničky v parku u centra Olomouce instalovali zvon

Foto: Výstaviště Flora Olomouc

Repliky zvoničky v parku u centra Olomouce už má i zvon.

Reklama

11. 1. 11:58

Zcela hotová je nyní obnova zvoničky, která v Olomouci pod historickými hradbami zdobí Bezručovy sady. Výstaviště Flora Olomouc do ní nechalo nainstalovat nový zvon.

Článek

Nový zvon instalovali do staronové zvoničky v parku pod historickými hradbami v Bezručových sadech v Olomouci. Završila se tak stavba repliky původní dřevěné zvoničky, která dlouhé desítky let stávala opodál a kvůli špatnému technickému stavu bylo nutné ji rozebrat. „Spodní průměr nového zvonu, který stál necelých 30 tisíc korun, je 31 centimetrů. Na výšku zvon měří 25 centimetrů,“ řekla předsedkyně představenstva Výstaviště Flora Eva Fuglíčková.

Původní dřevěná zvonička byla v parku umístěna v závěru 60. let minulého století. V posledních letech chátrala a začal ji obrůstat mech. V roce 2019 byla kvůli špatnému technickému stavu rozebrána. Výstaviště Flora poté nechalo vytvořit repliku, která je na novém místě v centrální části Bezručových sadů u Katových schodů. „Těší mě, že jsme umístěním zvonu obnovu zvoničky podle plánu dokončili, bez něj přeci jen nebyla kompletní. Bezručovy sady tak získaly další estetický prvek,“ uvedla Fuglíčková.

Nové místo pro zvoničku bylo zvoleno po dohodě s památkáři a projektantem. „Původní zvonička historicky pocházela z dnešní olomoucké městské části Pavlovičky, odkud byla v minulosti přemístěna právě do městského parku,“ podotkl místopředseda představenstva Výstaviště Flora Olomouc Jiří Svačinka.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Zvonice

Doporučované