Hlavní obsah

Kvůli dešti a tání sněhu mohou mírně stoupnout řeky odvodňující Jeseníky

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

30. 12. 2021 21:41

Kvůli očekávanému dešti, oteplení a tání sněhu na horách vyhlásili meteorologové do sobotního poledne v části Olomouckého kraje povodňovou bdělost. Řeky odvodňující Jeseníky mohou překročit první stupeň povodňové aktivity.

Článek

Povodňová bdělost platí do 600 metrů nad mořem v oblastech Litovel, Mohelnice, Šumperk a Zábřeh.

„Vzhledem k předpovídanému dešti, oteplení a tání sněhové pokrývky i ve vrcholových oblastech hor očekáváme během dnešního dne a noci na zítřek (pátek) mírné vzestupy vodních hladin. Nejvýrazněji budou stoupat toky odvodňující severní pohraniční hory,“ uvedli meteorologové. První povodňový stupeň mohou překročit některé řeky v povodí horní Moravy.

Na většině území Olomouckého a v části Moravskoslezského kraje ještě platí až do silvestrovského rána varování před ledovkou. Největší riziko kluzkých silnic a chodníků mělo být dnes dopoledne. Na střední Moravě zůstávají teploty kolem nuly, oteplovat se začne pravděpodobně až kolem půlnoci na pátek. „Proto se může při dešti na podchlazeném povrchu stále tvořit ledovka a i po vzestupu teplot může ještě několik hodin přetrvávat. Riziko bude nejdéle trvat na Šumpersku,“ informoval ČHMÚ na facebooku.

Nadcházející přelom roku bude rekordně teplý, na silvestra teploty vystoupají až ke 14 stupňům Celsia, na Moravě a severovýchodě Čech bude o něco chladněji. Také na Nový rok se teploty dostanou vysoko nad nulu, pozvolné ochlazení se dá čekat až během příštího týdne.

Reklama

Související témata:

Doporučované